Tej decyzji nikt się tak szybko nie spodziewał. Możemy wreszcie zrzucić maski!

2021-04-29 16:42 para
Nowy Jork maski
Autor: AP

Na tę wiadomość czekało wielu Amerykanów. Według najnowszych rekomendacji w pełni zaszczepieni mogą wreszcie zdjąć maski. Choć nie zawsze i nie wszędzie. Teraz pewnie chętniej zgłosi się po swoją druga dawką 5 proc. nowojorczyków, którzy przyjęli tylko jedno szczepienie i nie pojawili się po następne. Mogą się zgłosić bez umawiania w miejskich centrach szczepień, a od dziś również w stanowych.

W pełni zaszczepieni Amerykanie mogą wreszcie zdjąć publicznie maski. Federalne Centra Kontroli i Zapobiegania Chorobom zaktualizowały swoje zalecenia.

- Osoby, które otrzymały obie dawki szczepionki Pfizer lub Moderna lub jednorazową szczepionkę Johnson & Johnson, mogą przestać nosić maski na świeżym powietrzu w czasie spotkań w niewielkich grupach, nawet jeśli inni uczestnicy nie są zaszczepieni - powiedziała dyrektor CDC dr Rochelle Walensky (53 l.) na konferencji prasowej w Białym Domu. - Nadal jednak zalecamy noszenie masek w zatłoczonych miejscach na zewnątrz i miejscach takich jak zatłoczone stadiony i koncerty.

Według zaleceń CDC nawet zaszczepieni nie powinni zdejmować masek w centrach handlowych i podobnych miejscach.

- Dla tych, którzy jeszcze nie otrzymali szczepionki, zwłaszcza jeśli są młodsi lub uważają, że jej nie potrzebują, jest to kolejny świetny powód, aby zaszczepić się teraz - skomentował prezentując nowe zasady prezydent Joe Biden (79 l.).

Możliwe, że takie rozluźnienie maseczkowych zasad zachęci do wizyty w punkcie szczepień nowojorczyków, którzy do tej pory nie odebrali jeszcze swojej drugiej dawki.

- Mniej niż 5 procent ludzi nie przyjmuje drugiej dawki w 42-dniowym okresie, który jest zalecane do uzupełnienia szczepienia - powiedział na konferencji prasowej miejski komisarz zdrowia dr Dave Chokshi (39 l.) - To właśnie pełne szczepienie zapewnia nam pełną odporność - dodał.

Chokshi zachęca do wizyt w centrach szczepień z potwierdzeniem przyjęcia pierwszej dawki. Stwierdził też, że nawet niewielkie przekroczenie 42-dniowego terminu między pierwszą dawką a druga nie powinno wpłynąć negatywnie na skuteczność szczepienia.

Od dziś nowojorczycy od 16 roku życia wzwyż mogą korzystać z prowadzonych przez stan centrów szczepień bez konieczności rejestracji. Te centra w NYC mieszczą się w Javits Center, Yankee Stadium, Medgar Evers College, Aqueduct Racetrack i w York College.

Najnowsze