Te szczepionki będzie można podawać nawet w domu. Nowa nadzieja dla Nowego Jorku

2021-02-25 21:44 para

Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, Nowy Jork wreszcie przestanie się martwić brakiem szczepionek. Firma z New Jersey jest na ostatniej prostej do zatwierdzenia swojego preparatu, którego jedna dawka ma wystarczyć, by uzyskać odporność na Covid-19.

Kiedy firma Johnson & Johnson poinformowała, że do końca marca zamierza wypuścić na rynek 20 mln swoich szczepionek, w nowojorskim ratuszu zapanowała prawdziwa euforia.

Miejski komisarz ds. Zdrowia Dave Chokshi (37 l.) zeuważył, że zeznania J&J złożone przed podkomitetem Izby Reprezentantów Stanów Zjednoczonych ds. rozwoju szczepionek sugerują, że metropolia może rozpocząć szczepienia domowe już w przyszłym miesiącu.

- Będziemy bardzo szybko gotowi do przeprowadzania szczepień domowych w systemie „od drzwi do drzwi” - powiedział na konferencji prasowej. To ważna wiadomość m.in. dla seniorów czy kobiet w ciąży.

- Najważniejszym zadaniem, do którego dążymy, jest szczepienie osób, które nie mogą wyjść z domu. Ta szczepionka nam to umożliwi - dodał burmistrz Bill de Blasio (60 l.).

Obaj mają nadzieję, że postępowanie przed Federalną Agencją Leków zakończy się szybko i z pozytywnym efektem. Według nich szczepionka J&J może być przełomowa. Nie tylko nie wymaga podwójnego zastrzykuy, ale również jej przechowywanie nie wiąże się z takimi rygorami, jak przechowywanie preparatów konkurencji.

Sama firma poinformowała, że natychmiast po otrzymaniu zezwolenia na dystrybucję może wysłać do odbiorców 4 miliony dawek swojej szczepionki. Do końca marca jest wstanie dostarczyć 20 milionów dawek.

Do końca marca Pfizer spodziewa się wypuścić 120 milionów dawek, a Moderna 100 milionów. Do końca maja obie firmy spodziewają się dostarczyć 200 mln dawek, a Moderna planuje osiągnąć pułap 300 mln do końca lipca.

kolejce do zatwierdzenia swojego preparatu czeka jeszcze firma Novavax, która obiecuje do 110 mln dawek do października. Oxford-AstraZeneca ma wypuścić na rynek 300 mln dawek.

Bez względu na dostępność szczepionki nowojorskie MTA planuje szczepić swoich pracowników w tempie 1000 osób dziennie. Agencja uruchomi własne centrum szczepień dostępne dla wszystkich pracowników transportu w NYC. Szczepienia będą dostępne na130 Livingston St od środy do niedzieli od 9 am do 9 pm. Do tej pory w miejskiej akcji szczepień zastrzyki otrzymało ponad 10 000 z około 70 000 pracowników MTA.

Najnowsze