Tak zmieni się Penn Station

2021-04-24 0:06 para
Penn Station
Autor: Gov. Press Office Projek przebudowy Penn Station

Koniec z ciemnymi halami i ciasnymi korytarzami. Nowa Penn Station ma być jasna i przyjazna dla pasażerów. Władze stanowe i główne nowojorskie agencje transportowe ujawniły w środę projekty przebudowy Penn Station.

Nowa stacja, element projektu Empire Station Complex, ma być jasna, doświetlona i przyjazna dla 600 tys. pasażerów, którzy z niej codziennie korzystają. - W projektowanie stacji włączyły się Metropolitan Transportation Authority, Amtrak, New Jersey Transit, firma architektoniczna FXCollaborative i inżynieryjna WSP - poinformowały wadze stanowe.

W ciągu roku przygotowano dwa projekty przebudowy, które odmienią oblicze najbardziej ruchliwego dworca w USA. Oba przewidują wykorzystanie atriów do pozyskania naturalnego światła, podobnie jak zrobiono to w nowej hali Moynihan Train Hall po drugiej stronie 8th Ave, obsługującej Amtrak i Long Island Rail Road.

Według jednego projektu zachowano by dwupoziomowy układ stacji, wzbogaconej o centralne atrium i nowe wejście na 8th Ave, a także o poszerzone hale i więcej punktów dostępu do peronów kolejowych. Ten projekt wymagałby zakupu teatru Hulu w Madison Square Garden.

Drugi projekt przewiduje stworzenie otwartej, jednopoziomowej hali, większej niż Grand Central Terminal, z dwoma nowymi wejściami od strony 7 Av, z wielopiętrowym atrium.

Podczas prezentacji projektów nie ujawniono ich cen. Pewne jest jednak, że chodzi o miliardy dolarów, a finansowanie mają zapewnić fundusze federalne.

Najnowsze