Tak wielu wypadków w Nowym Jorku nie odnotowano od lat

2022-01-28 16:28
To był rok śmierci na drogach
Autor: twitter

Aż 237 osób zginęło na nowojorskich drogach w ubiegłym roku, poinformowała grupa Transportation Alternatives. To najwiecej ofiar od czasu jak Nowy Jork zaczął realizować drogową politykę Vision Zero, która miała zminimalizować do zera liczbę ofiar śmiertelnych wypadków drogowych.

Według najnowszych danych, opublikowanych przez grupę Transportation Alternatives w minionym roku na ulicach NYC zginęły 273 osoby. Aż 73 osoby zginęły tylko między październikiem a grudniem.

- Nie można pozwolić, żeby kolejny rok był również rokiem przemocy drogowej - powiedział w oświadczeniu Danny Harris, dyrektor wykonawczy Transportation Alternatives.

Rekordowa liczba ofiar wypadków zbiegła sie w czasie z końcem kadencji burmistrza Billa de Blasio (61 l.), który w 2014 roku ogłosił program Vision Zero. Jego celem było obniżenie do zera liczby śmiertelnych ofiar wypadków. Faktycznie do 2018 roku liczba ofiar systematycznie spadała. Ale w 2021 podskoczyła nagle o 33 proc.

Teraz miasto znów chce poprawić bezpieczeństwo, wprowadzając zmiany w przepisach drogowych i na skrzyżowaniach.

- Skrzyżowania powinny być świętymi przestrzeniami dla pieszych - stwierdził nowy miejski komisarz transportu Ydanis Rodriguez (57 l.). - Chcemy w tym roku przebudować ponad 1000 skrzyżowań.