Szybkie deportacje grożą nawet obywatelom

2019-08-14 23:03 sal
imigracja, ICE, deportacja
Autor: ice.gov

Zarządzone niedawno przez administrację Donalda Trumpa (73 l.) szybkie deportacje są wielkim zagrożeniem. Nie tylko dla nieudokumentowanych imigrantów, ale i dla legalnych rezydentów, a nawet obywateli USA! Takiego zdania są prawnicy American Civil Liberties Union (ACLU), którzy złożyli federalny pozew przeciwko nowym surowym procedurom.

Zdaniem ACLU rozporządzenie administracji, które daje prawo decydowania o deportacji oficerowi imigracyjnemu, bez pojawiania się w sądzie, jest niekonstytucyjne i może wywołać wiele pomyłek, które doprowadzą do tego, że nawet amerykański obywatel zostanie usunięty z USA, bo oficer oceni go jako nielegalnego imigranta. Pozew został wniesiony w imieniu organizacji imigracyjnych; Make the Road New York, LUPE (La Unión del Pueblo Entero) i We Count! „Z powodu takiej zmiany setki tysięcy imigrantów żyjących w Ameryce od lat zostaje narażonych na to, że nagle zapuka do ich drzwi agent ICE i bez żadnej możliwości obrony przed sądem, czy przedstawienia swojej sprawy, zostanie deportowany i rozdzielony ze swoimi bliskimi. To działanie jest nie tylko bardzo
dramatyczne, ale przede wszystkim nielegalne. Każdy ma prawo być reprezentowanym w sądzie w obecności prawnika. Poza tym zwykła ocena na oko dokonana przez agenta może sprawić, że deportowany zostanie także rezydent i obywatel” – napisał w oświadczeniu Anand Balakrishnan, prawnik ACLU. Do tej pory takie praktyki, czyli deportacje bez prawa pojawienia się w sądzie, stosowane były w przypadku imigrantów zatrzymanych w pasie do stu mil od granicy. W zeszłym miesiącu administracja Trumpa ogłosiła, że agenci ICE będą mieli prawo do wykonywania szybkich deportacji na terenie całych Stanów.

Najnowsze