Szturm na Albany. Mieszkańcy NY żądają zmian w budżecie

2023-03-30 18:03

Termin uchwalenia stanowego budżetu na kolejny rok fiskalny już w sobotę. Tymczasem w Albany od tygodni trwa oblężenie dziesiątek grup, które walczą o uwzględnienie w planie wydatków ich postulatów. W stolicy stanu pojawili się rodzice i uczniowie, krytycy reformy kaucji, a także aktywiści domagający się opodatkowania bogaczy.

Kathy Hochul (65 l.) przedstawiła swój projekt budżetu o wartości $227 mld. Zarówno zwolennicy, jak i przeciwnicy zawartych w nim rozwiązań pojawili się w Albany, by wezwać do spełnienia ich żądań. Jedną z manifestujących grup byli aktywiści domagający się realizacji planu opodatkowania bogaczy, którzy zarabiają powyżej $5 mln rocznie. Argumentują oni, że zebrane środki mogłyby zostać wykorzystane na naprawę MTA i zapewnienie nowojorczykom przystępnych cenowo mieszkań. W poniedziałek wielu protestujących został aresztowany w stanowym Kapitolu, gdzie mieli zamiar spędzić noc.

Dzień później w tym samym miejscu pojawili się rodzice i dzieci, domagając się poparcia przez gubernator propozycji ustawodawców wartej $280 mln na zapewnienie wszystkim uczniom szkół publicznych darmowych posiłków. Rodzice domagają się również, by Hochul nie podnosiła limitu wydawania pozwoleń na szkoły czarterowe w metropolii, które są finansowane z środków publicznych. Proponowane przez gubernator rozwiązanie skrytykował sam burmistrz NYC Eric Adams (63 l.), który opowiada się z kolei za priorytetem demokratki – zmianie prawa o kaucji. Do Albany przyjechały też osoby, które stanowczo sprzeciwiają się reformie twierdząc, że wprowadzi ona nierówności społeczne.

O swoje walczą także zwolennicy ustawy „Good Cause Eviction” koncentrującej się na prawach lokatorów. Gdyby weszła ona w życie, właściciele mieszkań nie mogliby eksmitować lokatorów, chyba że nie płaciliby opłat najmu lub dewastowali nieruchomość. W Albany nie zabrakło także osób opowiadających się za objęciem ubezpieczeniem zdrowotnym imigrantów w trudnej sytuacji finansowej bez prawa do pobytu w ramach ustawy „Coverage For All”, a także nowojorczyków żądających zwiększenia płacy minimalnej.

Nasi Partnerzy polecają