Szczepienia w NYC już obowiązkowe. Ruszają kontrole

2021-09-13 17:24
Szczepienia już obowiązkowe
Autor: Twitter

Walka o szczepienia wchodzi na kolejny poziom – od dziś w całym NYC rozpoczną się kontrole dowodów szczepień przy wejściach do barów, siłowni, kin czy teatrów. Legitymować muszą się nimi już także pracownicy miejskich agencji. To może przynieść wysyp zupełnie nowych problemów. Pokazuje to przypadek szpitala na północy stanu, który z powodu oporu pracowników przed szczepieniami zmuszony był wstrzymać działalność oddziału porodowego.

Władze szpitala Lewis County General Hospital w Lowville, NY, ogłosiły chwilowe wstrzymania działania izby porodowej z powodu braku pracowników. To efekt nakazu przyjęcia szczepionki, obowiązującego pracowników służby zdrowia w całym stanie od 27 września. Sześciu pracowników oddziału położniczego w Lowville wolało zwolnić się z pracy niż zaszczepić. Kolejnych siedmiu wciąż zastanawia się, czy przyjąć szczepionkę.

Szef placówki Gerald Cayer przyznał na konferencji, że nie miał wyboru. – Mam nadzieję, że stanowy Departament Zdrowia pomoże nam we wstrzymaniu działalności oddziału zamiast jego zamknięciu – powiedział, zapewniając, że dyrekcja skupi się teraz na zatrudnieniu zaszczepionych pielęgniarek. To może być jedyne wyjście, bo w całej placówce szczepionki przyjęło dotąd jedynie 27 proc. personelu.

Znacznie lepiej wyglądają statystyki szczepień w miejskich agencjach w NYC, które od poniedziałku wymagają dowodów przyjęcia choć jednej dawki szczepionki. Alternatywą są cotygodniowe testy na obecność koronawirusa. Do 7 września zastrzyk przyjęło 65 proc. zatrudnionych. Najmniej zaszczepionego personelu, bo 44 proc., ma Departament Oczyszczania. Najgłośniejszy w ostatnich dniach bój o zastrzyki toczy NYPD, gdzie odsetek zaszczepionych sięga 53 proc. Władze formacji pod naporem krytyki zrezygnowały z groźby odsyłania niezaszczepionych policjantów na przymusowy bezpłatny urlop. Mają być oni poddawani cotygodniowym testom. Władze NYPD oddelegowały już szereg pracowników do pomocy w ich prowadzeniu.

W teren dziś wyruszą też miejscy inspektorzy, którzy sprawdzać będą ogólnomiejski nakaz weryfikacji dowodów szczepień w lokalach gastronomicznych, rozrywkowych oraz klubach fitness. Za złamanie przepisów grożą mandaty w wysokości od $1 tys. do nawet $5 tys.