Szansa na legalizację dla 500 tys. nielegalnych

2019-12-15 20:05 Sal
Szansa na legalizacje dla 500 tys nielegalnych
Autor: AP

Izba Reprezentantów przyjęła ustawę, która może pomóc w zalegalizowaniu pobytu i nadaniu statusu imigrantom pracującym w różnych branżach rolniczych. Może skorzystać na niej aż pół miliona nieudokumentowanych.

Ustawa – Farm Workforce Modernization Act – została przyjęta przez Izbę stosunkiem głosów 260-165. Za przyjęciem legislacji, której sponsorem jest demokratka z Kalifornii Zoe Lofgren, głosowali tak demokraci jak i republikanie. Autorka nowych przepisów przyznała że to historyczny moment, choć rozwiązanie nie jest do końca idealne.
– Na amerykańskich farmach, w sadach, w zakładach mleczarskich pracuje wielu imigrantów, którzy nie mają dokumentów. Każdego dnia boją się, że zostaną deportowani. Praca ich rąk jest potrzebna Ameryce i właścicielom farm. Musimy im pozwolić się starać o wizę rolniczą, która będzie tymczasowa lub odnawialna – powiedziała Zoe Lofgren.
Ustawa zakłada przyznanie 5,5-letniego okresu ochronnego w ramach Certified Agricultural Worker Status. Będą się o niego mogli ubiegać imigranci, którzy udowodnią, że pracowali w branży rolniczej przez co najmniej sześć miesięcy w ciągu ostatnich dwóch lat. Status będzie mógł być odnawialny lub w czasie jego trwania imigrant będzie mógł rozpocząć procedurę legalizacji pobytu. Wiązać się to będzie z opłaceniem kary w wysokości 100 dolarów oraz sprawdzeniem przeszłości kryminalnej.

Najnowsze