Świętujemy 210. urodziny Chopina

2020-11-20 10:44

210 lat temu urodził się Fryderyk Chopin, jeden z najwybitniejszych pianistów i kompozytorów w historii muzyki. Jego pamięć w sobotę uczczą okolicznościowym występem światowej klasy artyści, z solistką Metropolitan Opera Aleksandrą Kurzak na czele. Polacy na całym świecie będą mogli wysłuchać koncertu online.

Fryderyk Chopin był geniuszem muzycznym i niedoścignionym pianistą. Jego nokturny, polonezy, walce, etiudy, mazurki, preludia czy koncerty fortepianowe uczyniły go jednym z najwybitniejszych kompozytorów wszechczasów. W tym roku świętujemy 210. rocznicę jego urodzin. Jubileuszowi poświęcony będzie koncert „210 lat z Chopinem”, w którym wystąpi gwiazda Metropolitan Opera Aleksandra Kurzak, laureaci Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego w Warszawie Yulianna Avdeeva i Eric Lu, Marek Bracha występujący obecnie w Operze Narodowej oraz soliści Baletu Opery Wrocławskiej Hannah Ho i Robert Kędziński.

Będzie to muzyczna podróż w czasie od młodzieńczych kompozycji Chopina w stylu brillant, przez heroiczne utwory z okresu imigracyjnego, następnie utwory bardzo ekspresyjne do dzieł sentymentalnych, które tworzył pod koniec życia. Widz pozna też miejsca związane z kompozytorem, jak również bliskie mu osoby, całość dopełnią zdjęcia i ciekawa narracja. Premiera widowiska w sobotę o godz. 2 pm na www.chopinconcert.com.

Organizatorem koncertu jest Fundacja Kultury i Sztuki we współpracy z Fundacją Międzynarodowych Festiwali Chopinowskich w Dusznikach Zdroju oraz Stowarzyszeniem Wspólnota Polska. Mecenasem koncertu jest PGE Polska Grupa Energetyczna, partnerem Fundacja PZU, a patronem medialnym „Super Express USA”.