Stany tną pomoc na żywność

2022-04-21 16:06

Kolejne stany rezygnują z pandemicznego wsparcia. Coraz więcej Amerykanów, którzy dostają pomoc na zakup artykułów spożywczych w ramach federalnego programu SNAP, za sprawą stanowych polityków otrzymuje niższe świadczenia. Dotyczy to ok. 40 mln osób.

Departament Rolnictwa USA zwiększył pomoc z programu Supplemental Nutrition Assistance Program (SNAP) w kwietniu 2020 r. w odpowiedzi na rosnące bezrobocie w czasie pandemii. Jednak w miarę wracania do normalności, gubernatorzy rezygnują z przyznawania świadczeń. Nebraska zakończyła wypłacanie zasiłków kryzysowych już w lipcu 2020 r. Od tego czasu coraz więcej stanów decyduje się na podobne działania ograniczając wysokość świadczeń.

Do ich grona niedawno dołączyła Iowa. Politycy są bowiem zdania, że dodatkowe świadczenia miały na celu jedynie tymczasową pomoc osobom, które zostały pozbawione pracy w wyniku pandemii. Po jej ustąpieniu, według nich, nie ma już takiej potrzeby. Beneficjenci otrzymują w ramach programu co najmniej $95 miesięcznie, choć niektóre rodziny mogą liczyć na kilkukrotnie wyższą kwotę. Tara Kramer (45 l.) z Des Moines, IA, decyzja gubernatora o zakończeniu wypłat od 1 kwietnia dała się we znaki. Jej miesięczny zasiłek zmniejszył się z $250 w marcu do $20 miesiąc później. Kobieta jest niezdolna do pracy. Cierpi na chorobę genetyczną i dzięki świadczeniu mogła pozwolić sobie na zakup zdrowszej żywności. Jednak obecnie nie będzie to możliwe. - Serce mi zamarło - powiedziała mieszkanka Iowa cytowana przez Associated Press.

Choć płace w USA rosną, a krajowa stopa bezrobocia w marcu spadła do 3,6 proc., problemem pozostaje inflacja, która utrzymuje się na poziomie 8,5 proc. Ceny żywności rosną najszybciej, dlatego wiele rodzin nie jest w stanie kupować wystarczającej ilości artykułów spożywczych. Bez dodatkowych zapomóg będzie więc jeszcze ciężej.

Trudniej jest też pomagać. Vince Hall z ogólnokrajowej sieci banków żywności Feeding America, zauważył, że zakończenie wypłacania dodatkowych zasiłków jest ignorowaniem bolesnej rzeczywistości. - Pandemia COVID ustępuje miejsca pandemii głodu – powiedział Hall cytowany przez AP. Organizacja szacuje, że w czerwcu 2022 r., krajowe banki żywności wydadzą na zakup żywności ok. 40 proc. więcej niż rok temu.

Nasi Partnerzy polecają