Reforma prawa do broni: Stanowe przepisy nie chronią przed strzelcami?

2022-06-22 17:08
Stanowe przepisy nie chronią przed strzelcami?
Autor: AP Stanowe przepisy nie chronią przed strzelcami?

Na jaw wyszły nowe fakty w sprawie nowojorskiej ustawy zaostrzającej przepisy dotyczące broni.Okazuje się, że prawo zakazujące sprzedaży kamizelek kuloodpornych cywilom nie obejmuje kamizelek typu plate carrier – dokładnie takich, którą miał na sobie 18-letni strzelec podczas ataku w Buffalo.

Na początku czerwca Kathy Hochul (64 l.) podpisała pakiet reform dotyczących broni. Znalazły się w nim także przepisy zakazujące sprzedaży kamizelek kuloodpornych cywilom. Jednak w komunikatach biura gubernator pada jedynie sformułowanie „kamizelki kuloodporne”, które w prawie stanowym zdefiniowane są jako „miękkie pancerze kuloodporne”.

Kamizelki ze stalowymi, ceramicznymi lub polietylenowymi płytkami, które potencjalnie mogą zatrzymać pociski karabinowe, nie są więc objęte przepisami. Payton Gendron (18 l.), który pozbawił życia dziesięć osób, podczas masowej strzelaniny w Buffalo miał na sobie kamizelkę typu plate carrier – na tyle wytrzymałą, by zabezpieczyć się przed pociskiem wystrzelonym w jego stronę przez ochroniarza sklepu, w którym doszło do tragedii.

Członek Zgromadzenia Stanowego Jonathon Jacobson powiedział agencji Associated Press, że „z chęcią wprowadzi poprawki do ustawy, aby uczynić ją jeszcze mocniejszą”. Również sama gubernator zapowiedziała wprowadzenie zmian.

„Gubernator Hochul z dumą podpisała przełomową ustawę, która ogranicza sprzedaż kamizelek kuloodpornych, i będzie współpracować z legislaturą, by rozszerzyć definicje zawarte w ustawie przy pierwszej nadarzającej się okazji”, podało biuro gubernator.

Nowojorczycy mogą nadal posiadać kamizelki kuloodporne i kupować je w innych stanach. Jacobson zapowiedział także, że będzie dążył do wyeliminowania tej możliwości podczas następnej sesji legislacyjnej.