Biały Dom ogłosił stan zagrożenia zdrowia publicznego

2022-08-06 16:28

Po podobnych decyzjach ogłoszonych w Nowym Jorku i Illinois przyszedł czas na cały kraj. Biały Dom ogłosił w czwartek stan zagrożenia zdrowia publicznego na poziomie federalnym ze względu na epidemię małpiej ospy.

Jak przekazano, w całych Stanach Zjednoczonych odnotowano ponad 7100 przypadków zakażeń wirusem małpiej ospy. – Wzywamy każdego Amerykanina do poważnego traktowania choroby – przekazał Xavier Becerra (64 l.), szef amerykańskiego Departamentu Zdrowia i Usług Społecznych.

Dzięki decyzji administracji Joego Bidena (80 l.) Departament Zdrowia i Usług Społecznych będzie mógł czerpać z federalnych funduszy awaryjnych oraz zatrudnić dodatkowy personel, by uporać się z epidemią. Od teraz rząd będzie upoważniony do otrzymywania szczegółowych informacji od urzędników służby zdrowia na temat zakażonych osób i ich statusu szczepień, co ma pomóc m.in. w kontrolowaniu ognisk choroby.

Biały Dom poinformował również, że przekazano stanom ponad milion dawek szczepionki.

Zdaniem Lawrence’a Gostina z Uniwersytetu Georgetown decyzja ta „sygnalizuje powagę rządu”. Według eksperta może ona oznaczać „globalny alarm”.

Tego samego dnia urzędnicy ds. zdrowia w Nowym Jorku wezwali rodziców niezaszczepionych dzieci oraz samych dorosłych do szczepień przeciwko wirusowi polio, który został wykryty już w siedmiu próbkach ścieków w hrabstwie Rockland i Orange. Dotychczas jedna osoba pochodząca z hrabstwa Rockland została zakażona wirusem polio, przez co doznała paraliżu.