Bronx i jego mieszkańcy zostali pierwszy raz potraktowani przez władze priorytetowo. To na Yankee Stadium, gdzie mogą szczepić się wyłącznie mieszkańcy Bronxu, trafia obecnie największy przydział szczepionek. Stadion Citi Field w Queens, gdzie w środę ruszyło kolejne mega centrum szczepień będzie obsługiwał tylko po 200 osób dziennie. Tyle przydzielono mu szczepionek. Yankee Stadium otrzymuje ich 2200.
Planując otwarcie centrum szczepień na Citi Field miasto zapewniało, że będzie ono mogło obsłużyć nawet 7 tys. osób dziennie. Nie obsłuży - z braku szczepionek.
Wyjaśniając dysproporcje w dostawach burmistrz Bill de Blasio (60 l.) stwierdził, że Yankee Stadium jest wspólnym przedsięwzięciem państwowo-miejskim, podczas gdy Citi Field jest zarządzany wyłącznie przez miasto, które otrzymuje mniejsze dostawy.
- Stan nadal kontroluje dystrybucję szczepionek - powiedział.
Inaczej sytuację przedstawia Larry Schwartz (57 l.), główny specjalista gubernatora do spraw szczepień. Według niego to miasto złożyło zapotrzebowanie na 800 dawek w ciągu pierwszych 4 dni po otwarciu.
Również inne centra szczepień cierpią na niedobory preparatu. Z powodu braków 12 miejskich punktów szczepień, które działały wcześniej przez cały tydzień, przeszło na pracę czterodniową. Pozostałe 3, które nadal pracują przez cały tydzień, umawiają wyłącznie wizyty na drugą dawkę.
- Te miejsca - South Bronx Educational Campus, Bushwick Educational Campus i Hillcrest High School - otworzyły się jako pierwsze i tam wielu nowojorczyków otrzymało swoje pierwsze dawki około 28 dni temu - powiedział w oświadczeniu rzecznik departamentu zdrowia Patrick Gallahue.
Miasto może liczyć na zwiększenie dostaw. Wzrosną one o kolejne 5 proc. tygodniowo. Nowy Jork otrzymuje obecnie około 300 000 dawek tygodniowo, z czego 43 procent trafia do NYC. Sama metropolia podała do tej pory ponad milion dawek szczepionki, a cały stan w sumie 2,5 mln.
We wtorek wskaźnik pozytywnych testów wirusa w całym stanie wynosił 5,12 procent - chociaż krocząca średnia z siedmiu dni w Nowym Jorku spadła do 4,3 procent, najniższego poziomu od 1 grudnia. Ostatnia średnia siedmiodniowa w NYC to 8,09 procent.