Sprawdź jak oddać głos w wyborach prezydenckich. Masz 3 możliwości. Nowy Jork głosuje!

2020-10-14 14:43 para

Niespełna trzy tygodnie pozostały do wyborów prezydenckich 2020 roku. Dzięki nowym przepisom na czas epidemii nowojorczycy mogą jednak głosować już teraz. Nawet bez wychodzenia z domu.

Nowy Jork oferuje różne sposoby głosowania, od osobistej wizyty w lokalu wyborczym, przez wcześniejsze głosowanie, po karty do głosowania dla nieobecnych. Warunek jest jeden – gosować może ten kto do 9 października zarejestrował się na listach uprawnionych do głosowania. Można to sprawdzić pod adresem nycvotersearch.com.

Głos oddać można bez wychodzenia z domu. Wystarczy wystąpić o kartę do głosowania dla nieobecnych (Absentee Ballot), które nowojorska Komisja Wyborcza rozsyła już do tysięcy nowojorczyków. Termin wnioskowania o taką kartę upływa w NYC 27 października, w pozostałych hrabstwach stanu – 19 października. Zawnioskować można listownie na adres jednej z siedzib Board of Election (dostępne na vote.nyc), online (nycabsentee.com), mailem na adres apply4Absentee@boe.nyc, faxem na nr 212-487-5349 lub dzwoniąc pod nr 1-866-VOTE-NYC (1-866-868-3692). Wnioski przesyłane pocztą zwykłą również muszą być przesłane do 27 października.

Mając pakiet wyborczy w ręku, warto sprawdzić poprawność danych. Zdarzało się bowiem, że w kartach mylono nazwisko czy nazwę ulicy. Po wypełnieniu karty do głosowania należy ją złożyć i włożyć do mniejszej koperty. Na odwrocie koperty napisać swoje nazwisko i datę, zapieczętować ją i włożyć do większej koperty zaadresowanej do Komisji Wyborczej. Karta do głosowania może być następnie wysłana pocztą lub dostarczona do biura BOE osobiście. Potem można śledzić jej losy na nycabsentee.com/tracking.

Od 24 nowojorczycy mogą głosować osobiście w lokalach wyborczych w ramach wcześniejszego głosowania, które potrwa do 1 listopada. Lista lokali i godziny ich otwarcia sprawdzić można na vote.nyc/page/early-voting-information. Na findmypollsite.vote.nyc znajdziemy listę lokali, w których można głosować 3 listopada.

Najnowsze