Spis bez pytania o obywatelstwo

2019-06-28 23:19 MOD

Najwyższy po stronie przeciwników pytania o obywatelstwo w spisie powszechnym. Sędziowie zablokowali plan Departamentu Handlu, którzy chciał dodać je do listy pytań planowanego na 2020 r. Spisu Powszechnego. Tak jak reszta społeczeństwa, domagają się racjonalnego i rzeczowego wyjaśnienia, czemu służyć ma kontrowersyjne pytanie.

Skierowana do Sądu Najwyższego sprawa pytania o obywatelstwo, oprotestowana przez wiele stanów, w tym Nowy Jork, oraz organizacji imigracyjnych, doczekała się satysfakcjonującego imigrantów finału. Sąd uznał, że przedstawione wcześniej przez administrację Donalda Trumpa (73 l.) tłumaczenia nie wyjaśniły, w jakim celu na liście pytań spisu umieszczone zostać ma pytanie o obywatelstwo. Nie dowiedzieli się też tego zresztą wcześniej członkowie Izby Reprezentantów, którzy przesłuchiwali przed komisją urzędników administracji. Uznali, że jedyne podane wyjaśnienie – zadbanie o prawa wyborcze mniejszości – to  pretekst. Podnosili to przeciwnicy zmian w liście pytań. Sąd wziął to pod uwagę. – Nie możemy ignorować braku związku między podjętą decyzją o
włączeniu pytania o obywatelstwo a podanym wyjaśnieniem – uzasadnił przewodniczący składu sędziowskiego John Roberts.Szanse na dodanie kontrowersyjnego pytania do formularzy zmalały tym samym niemal do zera. W przyszłym tygodniu rozpocząć ma się bowiem drukowanie dokumentów.

Najnowsze