Spada liczba chętnych na szczepienia w Stanach. Południe się nie szczepi

2021-05-22 14:16

Punkty szczepień na południu USA zamykają się, bo brakuje chętnych do zaszczepienia. To przerażające, bo szczepionki nie przyjęła dotąd ponad połowa Amerykanów. Zamiast zastrzyków, wolą kupować fałszywe zaświadczenia o szczepieniu, których szukają w internecie.

Choć do tej pory przynajmniej jedną dawkę szczepionki przyjęło blisko 160 milionów Amerykanów, czyli 48 proc. populacji, a w pełni zaszczepionych jest 125 milionów, w południowych stanach kolejki sprzed punktów szczepień zniknęły. Chętnych na przyjęcie zastrzyku jest coraz mniej.

Według CDC, Nowa Anglia i stany północno-wschodnie stanowią osiem z dziesięciu najlepszych pod względem liczby szczepień. Liderem w ubiegły piątek było Vermont, gdzie prawie 64 proc. mieszkańców otrzymało co najmniej jedną dawkę. Zaraz za nimi plasują się Massachusetts, Hawaje, New Hampshire, Maine, Connecticut, Rhode Island, New Jersey, Pensylwania i Nowy Meksyk, wszystkie z wynikiem 54 proc. lub wyższym.

Najgorsze wyniki odnotowano w Luizjanie, Alabamie, Wyoming, Idaho, Tennessee, Arkansas, Georgii, Zachodniej Wirginii i Południowej Karolinie, gdzie do tej porty przynajmniej jeden zastrzyk otrzymało mniej niż 40 proc. mieszkańców, a na szarym końcu jest Mississippi z wynikiem 32 proc.

Eksperci wskazują, że na niechęć do szczepień mają wpływ przekonania religijne oraz poziom wykształcenia i dochodów, ale nie tylko. - Takie różnice w liczbie zaszczepionych można bezpośrednio przypisać wpływom politycznym, w szczególności postawie antynaukowej wśród republikańskich przywódców, którzy byli sceptyczni nawet co do korzyści z noszenia masek - stwierdził w rozmowie z Fox 5 Dr Eric Topol, szef Scripps Research Translational Institute.

Amerykanie szczepić się nie chcą, ale chętnie skorzystają z poluzowanych dla zaszczepionych przepisów. Po tym jak CDC zezwoliło w pełni zaszczepionym zdjąć maski w przestrzeniach publicznych, wyszukiwarka Google odnotowała wzrost liczby zapytań o „fałszywą kartę Covid”. Fałszywej karty COVID poszukiwano 13 maja o 950 proc. częściej niż przed ogłoszeniem CDC, „Fałszywej karty szczepień” nawet o 1150 proc. częściej.

Rynek fałszywych zaświadczeń o szczepieniu kwitł już w kwietniu, a karty były reklamowane w serwisach zakupowych eBay, Etsy i Shopify, ale również w sieciach społecznościowych - na Facebooku i TikToku.

W Nowym Jorku do czwartku zaszczepiono przynajmniej jedną dawką 51 proc. mieszkańców. W pełni zaszczepionych jest 42,9 proc. Stan uruchomił siedem nowych punktów szczepień na głównych lotniskach, m.in. na JFK, La Guardia, Buffalo Niagara i w Albany. Od przyszłego tygodnia NY będzie również rozdawać przystępującym do szczepień kupony na loterię, w której główna wygrana wynosi $5 mln.

Nasi Partnerzy polecają