Start SpaceX na Międzynarodową Stacje Kosmiczną. Jakie mają szanse?

2020-05-30 17:35 PARA

Start SpaceX na Międzynarodową Stacje Kosmiczną. Jakie mają szanse? Na sobotę, na 3.22 pm NASA wyznaczyła kolejną próbę startu rakiety Falcon 9, która ma wynieść na orbitę kapsułę Crew Eagle. Niestety, Pogoda znów może przeszkodzić amerykańskiej misji.

Start SpaceX na Międzynarodową Stacje Kosmiczną. Jakie mają szanse? Na 60 proc. ocenili wojskowi meteorolodzy z 45. Szwadronu Pogodowego USAF możliwość wystąpienia przeszkód do startu rakiety Falcon 9, która ma wynieść na orbitę kapsułę Crew Eagle. Ale przygotowania do historycznej misji, przełożonej z powodu pogody ze środy, trwać będą do ostatniej chwili. Wszyscy, w tym setki koszujących w okolicy Cape Canaveral, wierzą, że się uda.

- To byłby pierwszy po 9 latach start amerykańskiego statku kosmicznego z amerykańskiej ziemi - powiedział Jim Bridenstine, administrator NASA.

W kapsule zasiądą weterani podróży kosmicznych: Bob Behenken (49 l.) i Doug Hurley (53 l.), który uczestniczył w ostatniej misji promu Atlantis w 2011 roku. Po tej misji amerykański program kosmiczny wyhamował. Kolejni astronauci byli wysyłanie na ISS - międzynarodową stację kosmiczną we współpracy z Rosjanami. Jedno miejsce na statku Sojuz kosztowało 90 mln dol. NASA wydawała na ten cel 400 mln dol. rocznie.

W cieniu wielkiego wydarzenia pozostaje dramat teksańskiej wioski Boca Chica, gdzie Elon Musk, partner NASA w kosmicznej misji, zlokalizował poligon testowy dla swoich rakiet. Osiedle powstało pierwotnie jako Kopernik Shores - dla polskich imigrantów. Dziś przed ich domami nad Zatoką Meksykańską kolejne rakiety tankują paliwo i startują, kompletnie destabilizując ich życie.

Najnowsze