Śladem Agi Marie po Nowym Jorku. Powstaje nowy film o Miss Polski

2024-06-08 15:17

Nowy Jork stał się planem filmowym wyjątkowej produkcji. Pod koniec maja w metropolii powstały zdjęcia do polskiego fabularyzowanego filmu dokumentalnego „Wszystko o mojej mamie”. Obraz ma opowiedzieć historię słynnej polskiej modelki Agnieszki Kotlarskiej „Aga Marie” - Miss Polski ‘91, Miss International ‘91, a później modelki nowojorskiego świata mody lat 90. oraz historię jej córki Patrycji - starającej się poznać matkę i w ten sposób do niej zbliżyć. Agnieszka została zabrana z życia Patrycji za sprawą stalkera, kiedy ta miała dwa lata.

Słowo „stalker” jest używane w języku angielskim już od XVI w. i pierwotnie oznaczało tropiciela lub kłusownika. W drugiej połowie XX w. media zaczęły określać tak osoby dręczące i nękające innych, początkowo głównie celebrytów, co przybierało formę obsesji i nierzadko kończyło się w sposób tragiczny dla osoby nękanej i prześladowanej przez „stalkera”. Takiego tragicznego w skutkach nękania doświadczył na własnej skórze Jarosław Świątek, którego żona Agnieszka Kotlarska - modelka światowego formatu w latach 90. - została zaatakowana przez człowieka obsesyjnie w niej zakochanego. Trzykrotnie pchnięta nożem na oczach męża i dwuletniego dziecka, zaledwie 24-letnia Agnieszka ataku nie przeżyła. Jarosław, także dźgnięty wtedy nożem, przeżył, bo nóż rozminął się o pół centymetra ze śmiercią.

Powrót po 28 latach do Nowego Jorku nie był rzeczą łatwą dla Jarosława. Przez cztery lata kiedy żył w nim z Agnieszką był dla nich oazą szczęścia i beztroskiego życia. Młodzi, zakochani w sobie i - dzięki rozwijającej się karierze Agnieszki w świecie mody - pozbawieni finansowych zmartwień i problemów. Cieszyli się sobą i otaczającym ich światem. Pierwsze mieszkanie na East Village przy 11 Street i Pierwszej Avenue. Ulubiona cukiernia Veniero’s, gdzie do kawy dostawali rożki za darmo. Stary Greenpoint, gdzie jeździli na polskie jedzenie i Manhattan, po którym uwielbiali spacerować. Zakochani i zajęci sobą mogliby z mieszkania na East Village nawet nie wychodzić, jednak kariera Agnieszki rozwijała się w oszałamiającym tempie i nie było czasu na siedzenie w domu czy zachwyty nad miastem. Agnieszka pracowała dla Ralpha Laurena, Calvina Kleina i z najlepszym fotografami Nowego Jorku. Jarosław zajmował się domem. Później ciąża i przyjście na świat Patrycji. - Dziecko miłości - mówi o niej Jarosław. - Która z modelek zdecydowała by się na dziecko w takim momencie kariery? - pyta.

Patrycja urodziła się w Polsce, ale niedługo po porodzie, cała trójka wróciła do NYC. Mieszkali we trójkę przy Christopher Street i dalej świat się kręcił wokół nich. Agnieszka pracowała w świecie mody, jakby nie miała przerwy i odnosiła sukcesy. Dostała propozycję długoletniego kontraktu od Estée Lauder. Miała go podpisać w Paryżu. Tydzień przed wylotem do Paryża zjawili się we Wrocławiu. Tam, przed ich domem na Maślicach, 27 sierpnia 1996 r. zjawił się uzbrojony w nóż Jerzy Lisiewski i wszystko się skończyło...

W Nowym Jorku Patrycja podążała śladami swojej mamy. Sceny kręcone były w miejscach, gdzie mieszkali i do których uczęszczali jej rodzice. Odnaleźli się także ludzie z branży, którzy pracowali z Agnieszką, tacy jak Albert Watson, Sandy Linter, Visko Hatfield. Teraz chętnie spotykali się z jej córką i przed oraz poza kamerą opowiadali jej o mamie.

Jarosław nigdy powtórnie się nie ożenił. Patrycja od śmierci Agnieszki jest dla niego całym światem. Nie poszła w ślady matki, jest dziennikarką motoryzacyjną i od jakiegoś czasu żyje w Kanadzie. Także ze względów bezpieczeństwa, bo w Polsce nie czuje się bezpiecznie. Morderca jej matki, skazany w 1998 r. na 14 lat więzienia, jest już na wolności. Jak podkreślają Jarosław i Patrycja, nie czuje skruchy i… obwinia Jarosława i Patrycję za śmierć Agnieszki. - Dla policji nie ma sprawy. Mówią, że jeszcze nas fizycznie nie zaatakował po wyjściu z więzienia i nie ma podstaw żeby go aresztować – mówi Jarosław. - Nauczyłem się z tym żyć, a nawet chciałbym, żeby on mnie zaatakował. Jestem na to gotowy – dodaje zaraz.

Jarosław Świątek od śmierci Agnieszki żyje we Wrocławiu i od dwóch lat jest prezesem zarządu Fundacji Aga. Celem Fundacji jest szerzenie świadomości na temat coraz częściej występującego zjawiska stalkingu oraz sposobów przeciwdziałania mu. Organizacja zajmuje się niesieniem pomocy osobom poszkodowanym w wyniku przemocy, ofiarom stalkingu i związanych z tym przestępstw. Fundacja przymierza się do budowy „Oazy spokoju” - ośrodka terapeutycznego dla ofiar stalkingu.

Premiera filmu „Wszystko o mojej Mamie” planowana jest na jesień. Reżyserem filmu jest Maciej Bieliński, a producentem firma Mediabridge. Film powstaje w ścisłej współpracy z Fundacją Aga i poruszać ma m.in. problem długotrwałej traumy występującej u ofiar stalkingu.