Stany wydały 7 mld dol. na walkę z epidemią. NY i NJ ukrywają kontrakty

2020-12-21 17:05

Ponad 7 mld dol. wydały do lata władze amerykańskich stanów na sprzęt ochronny i wyposażenie medyczne niezbędne do walki z epidemią. Niemal wszystkie przedstawiły szczegółowe listy wydatków i kontraktów, zawieranych często w trybie nadzwyczajnym, co znalazło się w ogólnokrajowym raporcie. Ujawnienia tych danych odmawiają jednak władze Nowego Jorku i New Jersey.

Wydatki amerykańskich stanów związane z bezprecedensowym kryzysem zdrowotnym w USA postanowiła zbadać agencja Associated Press. Z udostępnionych przez władze stanów danych wynika, że do końca lata na sam sprzęt medyczny, jak respiratory, czy środki ochrony osobistej stany wydały ponad 7 mld dol. Z raportu AP możemy dowiedzieć się, z kim, na jaką kwotę i na co konkretnie przeznaczone zostały te gigantyczne pieniądze. Niestety w przypadku Nowego Jorku i New Jersey nie ma szans na szczegóły.

Jak podaje AP, administracja gubernatora Andrew Cuomo (63 l.) zwleka z przekazaniem szczegółowych danych na temat epidemicznych zakupów. Poinformowała jedynie, że wydała od marca do końca listopada 830 mln dol. na blisko 400 kontraktów. Ich listą, z podziałem na kwoty dysponuje biuro stanowego rewidenta. Władze New Jersey z kolei przekazały z kolei, że wydały 164 mln dol. na 153 mln sztuk wyposażenia, w tym masek, rękawic, gogli, łóżek i mobilnych kostnic. - „Ze względu na liczbę kontraktów i zamówień odpowiadających na Państwa prośbę, zebranie każdego pojedynczego kontraktu lub zamówienia, określenie konkretnego źródła finansowania i sprawdzenie go pod kątem wszelkich niezbędnych poprawek przed rozpoczęciem produkcji, byłoby znacznie zakłócające dla działań agencji" – przekazał AP Departament Zdrowia NJ.

Analitycy przyznają, że brak przejrzystości jest niepokojący. Nie tylko dlatego, że zwiększone zapotrzebowanie wywindowało ceny wielu artykułów, a przy zakupach w trybie nadzwyczajnym łatwo o niegospodarność. Cameron Macdonald, dyrektor wykonawczy Government Justice Center, powiedział, że dane te mogą również rzucić światło na pytania dotyczące stanu zapasów sprzętu ochronnego i medycznego przed pandemią. - Nikt nie wie, jak wiele z nich straciła już przydatność, ani jak bardzo władza skupiła się na nadrabianiu zaległości – zauważa.

Pozostaje jeszcze kwestia zakupu towarów, które zostały opłacone, a nigdy nie dotarły do zamawiającego. - Większość otrzymaliśmy, jednak mamy kilka przypadków, gdy dostawy nie dotarły w części lub całości – przyznała Heather Groll, rzecznik Office of General Services w NY. Jak dodała, stan odzyskał dotąd około 223 mln dol. za niedostarczony sprzęt.