Schwarzenegger porównuje zwolenników Trumpa do nazistów: To jak Noc Kryształowa

2021-01-12 14:05 para

Machał na ekranie mieczem Conana Barbarzyńcy i porównywał atak na Kapitol do Nocy Kryształowej w nazistowskich Niemczech. Arnold Schwarzenegger (73 l.) potępia demonstrantów.

Były republikański gubernator Kalifornii i gwiazda Hollywood - Arnold Schwarzenegger potępił w w niedzielę sprawców ubiegłotygodniowych zamieszek na Kapitolu w Waszyngtonie.

- Dorastałem w Austrii. Jestem bardzo świadomy Nocy Kryształowej- powiedział Schwarzenegger. - To była noc szaleństwa przeciwko Żydom przeprowadzona w 1938 roku przez nazistowski odpowiednik Proud Boys. Środa była Kryształową Nocą Stanów Zjednoczonych.

Noc Kryształowa była wywołanym przez czynniki państwowe atakiem na żydowskich przedsiębiorców w Niemczech 9 listopada 1938 r. Nazwa pochodzi od rozbitych szyb wystaw sklepowych, które następnego dnia zaścielały ulice nienieckich miast.

- Tym razem tłum nie tylko roztrzaskał okna Kapitolu.  Zniweczyli też ideały, które uważaliśmy za oczywiste - powiedział Schwarzenegger.

Emerytowany aktor, który zastąpił Donalda Trumpa (75 l.) w reality show NBC „The Apprentice”, potępił również republikańskich kongresmanów, którzy chcieli zawetować wyniki wyborów.

- Przypomnę im, co powiedział Teddy Roosevelt (+61 l., 26 prezydent USA). Patriotyzm oznacza trwanie po stronie kraju. To nie znaczy trwanie u boku prezydenta - powiedział Schwarzenegger. 

Swoje wystąpienie zakończył trzymając w rękach miecz z filmu Conan Barbarzyńca i mówiąc: Ameryka odrodzi się z tych ciemnych dni i ponownie zaświeci naszym światłem.

Najnowsze