Sąd znów stopuje Trumpa. Pogranicznik nie zapyta o ubezpieczenie

2019-11-04 14:49 mod
Pogranicznik nie zapyta o ubezpieczenie
Autor: Fernando Llano/AP Pogranicznik nie zapyta o ubezpieczenie

Władza sądownicza znów stopuje prezydenta. W sobotę, na dzień przed wejściem w życie nowej urzędowej zasady uderzającej w imigrantów, sąd w Oregonie zdecydował o jej zawieszeniu. Wnioskowali o to aktywiści, m.in. z Justice Action Center i siedmiu obywateli USA, którzy zaskarżyli wymóg posiadania ubezpieczenia zdrowotnego jako warunek wjazdu do Stanów.

Sędzia federalny w Portland w Oregonie Michael Simon w sobotę wydał decyzję o wstrzymaniu wprowadzenia październikowej imigracyjnej proklamacji prezydenta Donalda Trumpa (73 l.). Od niedzieli każdy imigrant próbujący dostać się do USA na wizie imigracyjnej miał wykazywać, że w ciągu 30 dni od przekroczenia granicy będzie miał zapewnione ubezpieczenie zdrowotne, lub udowodnić, że dysponuje funduszami, z których pokryje ewentualne koszty opieki medycznej. Prezydent USA chciał w ten sposób ograniczyć liczbę imigrantów „wykorzystujących amerykański system pomocy publicznej”.

Autorzy złożonego w środę w Oregonie pozwu argumentowali, że nowa zasada zablokuje wjazd do Stanów prawie dwóm trzecim wszystkich legalnych imigrantów, w tym znacznej liczbie osób przyjeżdżających tu na wizach sponsorowanych przez rodziny. Sędzia nie odniósł się do ich argumentów i meritum sprawy, nie poinformował też, kiedy to nastąpi. Mimo to aktywiści nie kryją zadowolenia. – Jesteśmy wdzięczni, że sąd dostrzegł konieczność natychmiastowego zablokowania tego zdrowotnego ograniczenia – przyznał Esther Sung, który reprezentował powodów na sobotniej rozprawie.

Najnowsze