Rzadki bobas na Florydzie

2024-04-20 20:18

Wielka radość w Busch Gardens w Tampa Bay, FL. W sobotę na świat przyszedł tam orangutan borneański. Gatunek ten jest zagrożony wyginięciem, a każde takie narodziny w zoo uważane są za wielkie wydarzenie.

Maleństwo urodziło się przez cesarskie cięcie i ważyło nieco ponad trzy funty. Malutka małpka to samiczka. Na razie nie ma jeszcze imienia. Weterynarze natychmiast zaopiekowali się dzidziusiem opatulając go miękkim kocykiem i podając pierwszy pokarm. Na razie to oni będą rodzicami małpki do czasu, gdy dzielna mama, Luna, wróci do zdrowia po operacji i będzie mogła zająć się dzieckiem. Orangutany występują jedynie na wyspie Borneo. Tylko w latach 1999-2015 ich populacja spadł o połowę, tj. o przeszło 100 tys.

- Narodziny tego noworodka to kamień milowy w wysiłkach na rzecz ochrony orangutanów – stwierdzili w komunikacie przedstawiciele Busch Gardens, który bierze udział w programie walki o przetrwanie zagrożonych gatunków Stowarzyszenia Ogrodów Zoologicznych i Akwariów. Orangutany na wolności żyją zazwyczaj do 35 - 40 lat. W niewoli nawet 60.