Republikanie gotowi do przetasowań na szczycie. Stefanik ich scementuje

2021-05-12 0:37 para

Elise Stefanik (37 l.), republikańska reprezentantka z północnej części stanu Nowy Jork ma potrzebne poparcie, żeby zastąpić Liz Cheney (55 l.), na stanowisku trzeciego lidera republikańskiej mniejszości w Izbie Reprezentantów. Partia chce odwołać Cheney z tej pozycji już w środę.

Kevin McCarthy (56 l.), lider republikańskiej mniejszości w Izbie Reprezentantów oficjalnie poparł Elise Stefanik na stanowisko przewodniczącej Konferencji Republikanów - republikańskiego klubu w Kongresie. Piastująca je do tej pory Liz Cheney podpadła partii, najpierw krytykując zarzuty byłego prezydenta Donalda Trumpa (75 l.) o sfałszowanych wyborach, a później głosując wraz z 9 innymi członkami partii za jego impeachmentem.

Elise Stefanik poparł wcześniej wicelider mniejszości, Steve Scalise (56 l.) z Luizjany.

Cheney, córka Dicka Cheneya (80 l.), byłego wiceprezydenta w administracji George`a Busha Jr. straciła ponoć zaufanie McCarthy`ego po ubiegłotygodniowej publikacji w Washington Post. Wspieranie Trumpa nazwała niebezpiecznym kultem jednostki i ostrzegła swoich kolegów republikanów przed wykorzystywaniem jego wypowiedzi dla pozyskiwania funduszy i osiągania celów politycznych.

McCarthy zaprzecza, ze poglądy Cheney na temat byłego prezydenta zadecydowały o utracie poparcia. Uważa jednak, że Republikanie będą potrzebowali poparcia wyborców Trumpa, żeby zdobyć przewagę w Izbie Reprezentantów w wyborach 2022 roku. W zdobyciu takiego poparcia ma pomóc Elise Stefanik, która choć na początku nie popierała polityki jego administracji, ostatecznie stała się jego gorącą orędowniczką.

- W partii trwa prawdziwa bitwa o odłożenie różnic i zjednoczenie - skomentował Adam Kinzinger (43 l.), republikanin zasiadający w Izbie Reprezentantów, który również głosował za postawieniem Trumpa w stan oskarżenia. - Chcą się pozbyć Liz Cheney, żeby nie musieć stawiać sobie pytań o spisek wyborczy. PARA

Elise Stefanik (37 l.) popierała Donalda Trumpa (79 l.) już w czasie jego pierwszego impeachmentu

Kevin McCarthy (56 l.) uważa, ze Stefanik zjednoczy partię

Liz Cheney (55 l.) nie ukrywa swoich obaw przed byłym prezydentem

AP(3)

Najnowsze