Po raz pierwszy dobowa liczba zgonów spowodowanych przez Covid-19 przekroczyła w USA 3000. Ten smutny rekord Stany pobiły w środę. Rekordowa była też liczba nowych wykrytych przypadków - osiągnęła 200 tys. Dr Anthony Fauci (76 l.), który w administracji prezydenta-elekta Joe Bidena (78 l.) ma zostać naczelnym lekarzem kraju, przekonuje, że jedynym światełkiem w tunelu jest szczepionka. Ale żeby była skuteczna i faktycznie pokonała zarazę, trzeba nią zaszczepić przynajmniej 75 proc. populacji.
A to nie będzie łatwe. Tylko połowa Amerykanów jest zdecydowana przyjąć szczepienie. Z badania przeprowadzonego przez NORC Center for Public Affairs Research na zlecenie Associated Press wynika, że 25 proc. Amerykanów w ogóle nie chce przyjmować szczepionki, a drugie 25 proc. się waha.
Najbardziej niechętni są czarnoskórzy. Aż 40 proc. ankietowanych odmówi przyjęcia leku. Sceptyczne są też kobiety - tu szczepionki nie chce co trzecia badana. Również co trzeci badany w wieku poniżej 45. roku życia nie zamierza brać szczepionki. Powód niechęci jest zwykle ten sam: obawa, że wyprodukowany i zatwierdzany w pośpiechu specyfik nie będzie całkiem bezpieczny dla przyjmującego.
- Znaczna część ludzi uważa, że Covid-19 to nieprawda lub mistyfikacja. To jest niezwykłe. Nigdy wcześniej tego nie widziałem - skomentował dr Anthony Fauci na szczycie Rady Dyrektorów Generalnych „WSJ”. Wtórowała mu Deborah Birx (64 l.), koordynatorka ds. odpowiedzi na koronawirusa w Białym Domu: - Musimy stawić czoła niezrozumieniu, jakie ludzie okazują temu wirusowi.
Na szczęście zniknęła kolejna obawa, którą administracja wywołała u imigrantów określając zasady szczepień. - CDC wyraziło zgodę na usunięcie wymogów dotyczących danych sprawozdawczych na temat szczepionek, które mogły zostać wykorzystane do określenia statusu imigracyjnego – poinformował gubernator Andrew Cuomo (63 l.). - NY nie będzie przekazywał federalnym żadnych informacji identyfikujących. To duża wygrana dla nieudokumentowanych Nowojorczyków – dodał.
Według zapowiedzi Cuomo 170 tys. szczepionek ma trafić do Nowego Jorku jeszcze w tym tygodniu. Otrzymają je pacjenci domów opieki i personel medyczny. Do NYC trafi 72 tys. dawek, na Long Island 26,5 tys, a do Mid-Hudson 19,2 tys. Pozostałe szczepionki rozdysponowane zostanie według potrzeb, przy czym największa partia trafi do zachodniej części stanu, gdzie dochodziło do wysokiej liczby zakażeń.