Rekordowo dobre badania na Covid-19. NY planuje otwarcie szkół. Nowy Jork dusi pandemię

2020-08-03 22:19 para

Nowy Jork pobił w piątek rekord testów na Covid-19 przeprowadzając 82 737 testów, najwyższą liczbę, jaką kiedykolwiek przeprowadzono w ciągu jednego dnia w stanie. Wyniki zachęcają do otwierania nowych restauracji na powietrzu i dyskusji o powrocie do szkoły.

- Dzisiaj mija pięć miesięcy od pierwszego przypadku, a wczoraj osiągnęliśmy rekordową liczbę testów - 82 737 - najwięcej testów, jakie kiedykolwiek przeprowadzono w ciągu jednego dnia w tym stanie - powiedział w sobotę gubernator Andrew Cuomo (63 l.). 0,91 proc. wyników było pozytywnych.
Dane stanowe pokazały, że w piątek było 581 hospitalizacji i cztery zgony. Od początku pandemii w stanie Nowy Jork zmarło w wyniku zakażenia 25 164 osób.
Cuomo wezwał mieszkańców do zachowania czujności, zachowania dystansu społecznego, noszenia masek i nieuczestniczenia w zatłoczonych imprezach.
- Od marca dzięki naszym wspólnym działaniom znacznie obniżyliśmy wskaźnik infekcji. Nasza przyszłość nadal zależy od tego, co robimy dzisiaj i każdego dnia - napisał Cuomo na Twitterze.
Gubernator zapowiedział w sobotę, że w przyszłym tygodniu zostanie podjęta wstępna decyzja dotycząca ponownego otwarcia szkół w całym stanie Nowy Jork tej jesieni, obiecując, że niski wskaźnik zakażeń Covid-19 pomoże w podjęciu tej decyzji.
- W tym momencie szkoły powinny zaplanować ponowne otwarcie, a następnie będziemy obserwować, co się stanie ze wskaźnikiem zakażeń - powiedział podczas odprawy, zauważając, że poziom komfortu rodziców pozwalających swoim dzieciom na powrót do klas ostatecznie będzie jedną z najważniejszych zmiennych.
Cuomo powiedział, że został „zalany telefonami” od rodziców, którzy martwią się, że ich dzieci zarażą się Covid-19. Gubernator powiedział, że rozumie ich obawy, zwłaszcza biorąc pod uwagę doniesienia o młodzieżowym obozie letnim w Georgii, na którym odnotowano co najmniej 260 pozytywnych przypadków - a także przypadki dzieci, które nabrały nowej choroby zapalnej związanej z Covid-19, która przypomina rzadką choroba zwana chorobą Kawasaki.
- To nie jest kliknięcie przełącznika. To jak wszystkie te decyzje, jest bardziej skomplikowane, niż nam się często wydaje - powiedział. - Jeśli rodzice nie będą czuć się bezpieczni, dzieci nie wrócą do szkół.
Zachęcony dobrymi wynikami badań, burmistrz Bill de Blasio (59 l.) ogłosił, że 15 kolejnych lokalizacji zostanie dodanych do miejskiego programu Open Street i Open Restaurant, co pozwoli na zwiększenie liczby miejsc w restauracjach na ulicach wolnych od samochodów w weekendy.
Rozszerzona opcja miejsc będzie dostępna od 17:00 do 23:00 w piątkowe wieczory oraz od 12:00 do 23:00 w soboty i niedziele.
- Nowojorczycy zasługują na więcej przestrzeni publicznej w naszej nieustającej walce z Covid-19 i jesteśmy dumni, że możemy zaoferować więcej miejsc, w których można zjeść bezpieczny posiłek na świeżym powietrzu w weekendy - powiedział de Blasio. - Dzięki temu restauracje będą miały większe szanse, aby stanąć na nogi.

Najnowsze