Pojedyncza turbina wiatrowa o mocy 3 MW zawiera nawet 4,7 tony miedzi. Ze względu na swoje właściwości, surowiec ten umożliwia też wydajne pozyskiwanie energii elektrycznej z ogniw słonecznych. Jest również kluczowym elementem pojazdów elektrycznych, które zawierają w sobie średnio prawie cztery razy więcej miedzi niż ich odpowiedniki z silnikami spalinowymi (83 kg w elektrycznych, a jedynie 23 kg w spalinowych).
Kolejne jej zastosowania znajdziemy w wysokowydajnych i mniej podatnych na awarie transformatorach oraz sprawnych i niezawodnych sieciach energetycznych. Według szacunków aż 22 mln ton miedzi będą potrzebować technologie, które pozwolą na zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych w Unii Europejskiej o 75 proc. Oznacza to, że realizacja idei Europy neutralnej dla klimatu jest możliwa do osiągnięcia jedynie w przypadku zapewnienia wystarczającej ilości metali nieżelaznych, w tym miedzi i metali produkowanych przez polskiego giganta: KGHM.
Pod koniec 2020 r. cena miedzi przebiła rekordowe wartości z 2013 r. (7719 dolarów). W połowie kwietnia 2021 r. na londyńskiej giełdzie metali (LME) tona metalu kosztowała już 8900 dolarów. Według kwietniowych analiz Goldman Sachs w ciągu czterech lat, czyli do 2025 r., cena miedzi zwiększy się prawie dwukrotnie do aż 15 tys. dolarów za tonę. Natomiast do 2030 r. popyt na miedź wzrośnie aż o 600 proc.
Globalny potentat miedziowy
Serce KGHM Polska Miedź bije w Polsce, na Dolnym Śląsku, gdzie zlokalizowane jest największe w Europie złoże rudy miedzi. Jednak potentat miedziowy jest firmą działająca także na trzech innych kontynentach. Ma zakłady produkcyjne w Chile, w Ameryce Południowej, w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie, czyli Ameryce Północnej, a biuro ma nawet w Chinach, czyli w Azji. Dzięki swojej globalnej działalności firma znana jest na całym świecie.
Kopalnia Robinson-KGHM w USA
Kopalnia Robinson zlokalizowana jest w hrabstwie White Pine, w stanie Nevada, na średniej wysokości 2130 m n.p.m. Obejmuje trzy duże wyrobiska: aktualnie eksploatowane Ruth oraz obszary, na których nie jest prowadzona działalność górnicza Tripp-Veteran i Liberty.
Początki kopalni sięgają roku 1867, a pierwsze wydobycie koncentrowało się głównie na eksploatacji złota i srebra. Jednakże już w 1872 r. odkryto znaczące pokłady rud miedzi i już rok później rozpoczęto eksploatację czerwonego metalu. Od tego czasu z niewielkimi przerwami pozyskuje się tu miedź, złoto oraz srebro, a od niedawna również molibden.
Kopalnia Robinson w USA otrzymała nagrodę Nevada Excellence in Mine Reclamation Award. Wyróżnienie przyznano w kategorii „Legacy Waste Rock Remediation” za rekultywację obiektu Lane City Waste Rock Facility (WRF). Ukształtowano skarpy skały płonnej i pokryto je wapieniem, a na koronie i zboczach obiektu posadzono rośliny. Wprowadzono system odprowadzania wody deszczowej, który zapobiega kontaktowi wody ze składowiska z naturalnymi wodami. Ten sposób rekultywacji nie tylko zabezpiecza obiekt pod kątem stateczności, ale także chroni wody stanowe, co jest jednym z najistotniejszych priorytetów ochrony środowiska w Nevadzie. Zmiany widoczne są gołym okiem – nasadzenia pozwoliły przywrócić naturalny krajobraz terenu.
Działania firmy w obszarze odpowiedzialnego gospodarowania środowiskiem naturalnym doceniała administracja stanu Nevada, a gubernator Steve Sisolak pogratulował kopalni na Twitterze, pisząc, że wyróżnienie jest w pełni zasłużone.