Nowojorska Polonia przypomni postać polskiego męczennika

2021-05-15 6:31 MOD

To spotkanie ma ożywić słynne słowa „Zło dobrem zwyciężaj” i pomóc nowojorczykom w poznaniu historii polskiego męczennika ks. Jerzego Popiełuszki, którego monument padł niedawno ofiarą dewastacji. Polskie władze konsularne i polonijni działacze w sobotę w parku McCarren Park na Greenpoincie organizują żywą lekcję historii, która będzie jednocześnie pokojowym głosem sprzeciwu wobec coraz częstszych ataków na tle etnicznym.

Polonijni liderzy z NYC zacieśnili współpracę w ramach misji aktywizowania mieszkających w metropolii Polaków. W sobotę będzie ku temu kolejna okazja. O godz. 13 przy pomniku ks. Jerzego Popiełuszki w parku McCarren odbędzie się organizowane przez Konsulat Generalny RP w Nowym Jorku spotkanie pod hasłem „ Zło dobrem zwyciężaj” poświęcone pamięci polskiego męczennika. Jego celem będzie uświadomienie mieszkańcom dzielnicy, kim był bł. ks. J. Popiełuszko oraz jaka była jego rola w promowaniu wolności i wartości demokratycznych w Polsce. Opowiedzą o tym nauczyciele z polonijnych szkół sobotnich. Przewidziane są także wystąpienia konsula Adriana Kubickiego, biskupa pomocniczego diecezji brooklyńskiej Witolda Mroziewskiego, przedstawicieli polskich organizacji w NY oraz władz lokalnych, które solidaryzują się z nowojorską Polonią po niedawnym akcie wandalizmu.

„Wszystkie przestępstwa z nienawiści muszą być ścigane z całą stanowczością, ale uważamy, że nie byłyby tak częste, gdyby mieszkańcy Nowego Jorku lepiej znali historię i znaczenie miejsc oraz symboli, które ich otaczają. Bardzo nam przykro z powodu tego bezsensownego aktu wandalizmu, ale chcemy go potraktować jako edukacyjną szansę. Chcemy przekształcić skutki tego bolesnego aktu wandalizmu w coś dobrego i pożytecznego” – tłumaczy w oświadczeniu Adrian Kubicki.

Pomnik Popiełuszki został zdewastowany 3 maja. Policja nadal szuka sprawców. Przedstawiciele Polonii mają nadzieję, że na placu przy pomniku wkrótce zostaną zainstalowane na stałe kamery monitoringu. Polsko-Słowiańska Federalna Unia Kredytowa zadeklarowała przekazanie funduszy na ten cel. 

Najnowsze