Jemy i dziękujemy

i

Autor: MATERIAŁY PRASOWE Jemy i dziękujemy

Przy indyku z bliskim. Jemy i dziękujemy

2018-11-22 2:20

Thanksgiving Day to dla Amerykanów najważniejsze święto. Upamiętnia pierwsze udane żniwa pierwszych osadników, którzy przybyli na nowy ląd. Tego dnia Amerykanie okazują wdzięczność za to, co mają. Z Dniem Dziękczynienia wiąże się wiele zwyczajów i tradycji. Jedzenie odgrywa wśród nich ważną rolę.

Pierwsze poświadczone obchody Thanksgiving miały miejsce 8 września 1565 r. w miejscowości, która nazywa się St. Augustine na Florydzie. Niemniej, wbrew dowodom naukowym, tradycyjnie uważa się, że pierwszy Dzień Dziękczynienia był obchodzony w kolonii Plymouth w 1621 roku. Pielgrzymi, którzy przypłynęli do Ameryki na pokładzie statku Mayflower, byli członkami anglikańskiego Kościoła separatystycznego.  Wcześniej ruszyli ze swych domostw w Anglii i pożeglowali do Holandii (Niderlandów), aby uciec przed prześladowaniem religijnym. Tam cieszyli się większą tolerancją religijną, ale w końcu rozczarowali się holenderskim sposobem życia i uznali go za bezbożny. Szukając lepszego życia, separatyści wynegocjowali z londyńską kompanią handlową sfinansowanie pielgrzymki do Ameryki. Tylko około jedna trzecia odbywających podróż na pokładzie „Mayflower” była separatystami; pozostali zostali wynajęci dla zabezpieczenia interesów firmy. Pielgrzymi przybyli na skałę Plymouth 11 grudnia 1620 roku. Po pierwszej ostrej zimie do początku kolejnej jesieni zmarło 46 ze 102 osób zaokrętowanych na „Mayflower”. Ponieważ jednak żniwa 1621 roku były obfite, koloniści postanowili uczcić to wraz z 91 Indianami z plemienia Wampanoagów, którzy wraz z wodzem Massasoitem pomogli im przetrwać pierwszy rok. Święto miało więcej z tradycyjnych angielskich obyczajów dożynkowych niż z obchodów dziękczynnych. Dla Wampanoagów było piątą z sześciu tradycyjnych ceremonii dziękczynnych w roku. Trwało trzy dni, w okresie między 21 września a 11 listopada 1621 roku. Indianie dostarczyli na ucztę co najmniej pięć jeleni; w menu nie było sosu żurawinowego (z braku cukru), ziemniaków, ciasta z dyni ani indyków, zamiast których podano ptactwo wodne (kaczki, gęsi).
3-dniowa uczta
Pierwsze Thanksgiving trwało trzy dni, wykluczone z udziału w nim były kobiety i dzieci.
Podróżowanie
Święto Dziękczynienia to także czas podróży i wzmożonego ruchu na lotniskach. Najbardziej zatłoczone w tym czasie są: O’Hare w Chicago; Los Angeles International Airport; JFK i LaGuardia w Nowym Jorku, San Francisco International.
Sportowe emocje
Tradycją Thanksgiving jest wspólne oglądanie meczów futbolu amerykańskiego.
Dzień Indyka
Co roku w Święto Dziękczynienia Amerykanie zjadają ok. 46 milionów indyków, a uroczystej kolacji bez pieczonego ptactwa nie wyobraża sobie ponad 95 proc. mieszkańców Stanów Zjednoczonych. Indyk symbolizuje ten dzień, jest dla Amerykanów tym, czym wigilijny karp dla Polaków, dlatego też Święto Dziękczynienia nazywa się czasami Dniem Indyka.
Początek okresu świątecznego
Dzień Dziękczynienia jest świętem rozpoczynającym tak zwany holiday season, czyli okres świąteczny. W piątek po Thanksgiving, czyli w ,,Black Friday”, wiele osób bierze w pracy wolne i idzie na wielkie zakupy, korzystając z atrakcyjnych  promocji.