Przez niego uchylane są wyroki

i

Autor: AP

Były detektyw NYPD przed sądem. Przez niego uchylane są wyroki

2023-01-22 14:49

Rozpoczął się proces byłego tajnego detektywa NYPD z wydziału antynarkotykowego, który został oskarżony o m.in. krzywoprzysięstwo. Prokuratorzy twierdzą, że fałszywe zeznania składane przez policjanta doprowadziły do skazania wielu podejrzanych, mimo że byli niewinni. Przez kłamstwa funkcjonariusza pod wątpliwość poddano setki spraw, w których brał udział.

Joseph Franco został zwolniony z pracy w maju 2020 r. Wtedy wyszło też na jaw, że w co najmniej kilku sprawach z lat 2017-2018 mógł kłamać, że był świadkiem nielegalnych transakcji z narkotykami w tle. Jak przekazali prokuratorzy, za sprawą jego zeznań dochodziło do niesłusznych aresztowań, a kilka niewinnych osób zostało nawet skazanych. Przedstawili także dowody na to, że policjant nie mógł być świadkiem wydarzeń, o których z pełnym przekonaniem opowiadał.

Choć zarzuty postawione Franco dotyczyły zaledwie kilku przypadków, prokuratorzy z Brooklynu, Manhattanu i Bronksu już oddalili dziesiątki spraw opierających się na jego zeznaniach. Były policjant nie przyznaje się do winy.

Nasi Partnerzy polecają