Wyjątkowy spektakl

Polskie aktorki oczarowały polonijną publiczność. Udany wieczór z poezją Wisławy Szymborskiej

2024-12-10 15:36

Ważne nazwiska polskiej kultury nie przestają inspirować i przyciągać jak magnes. Dowodem niezwykły wieczór i spektakl „Wisława Szymborska - Nobel 96", który pokazany został w siedzibie Fundacji Kościuszkowskiej w Nowym Jorku.

To było niezwykłe wydarzenie poświęcone twórczości Wisławy Szymborskiej – laureatki Nagrody Nobla w dziedzinie literatury z 1996 roku. Spektakl, zatytułowany „Wisława Szymborska - Nobel 96", został zrealizowany w ramach Jesieni Teatralnej 2024 przez Polski Instytut Teatralny w USA (PTI) we współpracy z Salonem Poezji, Muzyki i Teatru w Toronto.

Na scenie Fundacji Kościuszkowskiej w niedzielę 8 grudnia wystąpiły znakomite aktorki: Agata Pilitowska i Maria Nowatorska, które swoim mistrzowskim wykonaniem poezji Szymborskiej oczarowały publiczność. Recytacja w języku polskim, wsparta angielskimi tłumaczeniami dla szerszego grona odbiorców, ukazała uniwersalność i ponadczasowy charakter twórczości poetki.

Wieczór był wypełniony niezwykłą atmosferą – połączenie wybitnych interpretacji poezji z kameralnym klimatem Fundacji Kościuszkowskiej sprawiło, że wydarzenie na długo zapadnie w pamięć zgromadzonych gości. Występ Agaty Pilitowskiej, jako aktorki o niezwykłym talencie i charyzmie, szczególnie poruszył publiczność, a obecność licznych znajomych i artystów dodała uroku całemu wydarzeniu.

Gościem honorowym tego wieczoru był wicekonsul Wiktor Cichecki, który swoją obecnością podkreślił znaczenie promocji polskiej kultury i literatury za granicą. - Bardzo doceniam wizytę pani Agaty Pilitowskiej w Nowym Jorku oraz jej decyzję o zagraniu tego wyjątkowego spektaklu dla lokalnej społeczności. Inicjatywa ta jest szczególnie cenna, ponieważ poza walorami artystycznymi, Salonowi z sukcesem udało się przedstawić postać wybitnej Polki w angażujący sposób – stwierdził konsul, nie kryjąc uznania. - Stworzenie monodramu o Wisławie Szymborskiej jest tu o tyle trafną decyzją, że jej przekaz jest uniwersalny, a jednocześnie stosunkowo łatwy w odbiorze i przełamujący bariery pokoleniowe. Dzięki temu adaptacje jej poezji stanowią świetne narzędzie do promocji kultury polskiej za granicą – dodał.

Nasi Partnerzy polecają