Festiwal rozpocznie się 15 września i potrwa do 18 września. W tym roku będzie to impreza samochodowa, która odbędzie się na parkingu przy 211 Meserole Ave, jednak na osoby bez aut czekać będą miejsca siedzące. Otworzy ją polski film „Po miłość/Pour L’amour” w reżyserii Andrzeja Mańkowskiego (49 l.), który rozpocznie się o godz. 6.30 pm.
Bilety w cenie $30 za samochód do czterech osób można nabyć na stronie filmfreeway.com. Festiwalowi towarzyszyć będą jednak też darmowe pokazy polskich filmów. W kinie Film Noir Cinema przy 122 Meserole Ave na Brooklynie w sobotę 17 września wyświetlone zostaną filmy fabularne „Magdalena” (godz. 12 pm) i „Babilon. Raport o stanie wojennym” (godz. 2 pm), film dokumentalny „Chopin. Nie boję się ciemności” (godz. 4 pm) i fabularny „Marzec 1965” (godz. 5.30 pm). W niedzielę 18 września zobaczyć będzie można dokumenty „Maryla, tak kochała” (godz. 12 pm) i „Krawczyk, całe moje życie” (godz. 2 pm). Otwarcie festiwalu poprzedzi z kolei 14 września impreza w Konsulacie Generalnym RP w NY, a chęć udziału w niej można zgłosić, pisząc do 12 września na adres [email protected].
Agata Drogowska, prezydent New York Artists and Filmmakers, odpowiedzialna za filmy polskie na festiwalu, poleca widzom zwłaszcza dokumenty. – Szczególnie „Chopin. Nie boję się ciemności”. Film antywojenny, po którym odbędą się 30-min warsztaty o pokojowym zapobieganiu konfliktom. To dokument splatający historie trzech wybitnych pianistów: Leszka Możdżera, Wona Jae Yeona oraz Faresa Marka Basmadjiego, których poza pasją do muzyki Chopina łączą trudne doświadczenia historyczne – opowiada Agata Drogowska.