Polski ksiądz ma swoją ulicę w Nowym Jorku

2022-10-25 4:36

To kolejny polski ślad w Nowym Jorku. Dla Polonii z Queens wyjątkowo istotny. W niedzielę mieszkańcy i oficjele oddali hołd ks. Prałatowi Piotrowi Żendzianowi (+64 l.), wieloletniemu kapelanowi Children’s Smile Foundation oraz proboszczowi parafii św. Krzyża na Maspeth. Duchowny został uhonorowany pamiątkową tablicą i własną ulicą.

To była wyjątkowa uroczystość, która pięknie wpisała się w trwające właśnie obchody Miesiąca Dziedzictwa Polskiego w USA. W niedzielę polonijna społeczność w obecności przedstawicieli nowojorskich władz dokonała uroczystego odsłonięcia honorowej tablicy z nazwą ulicy ku czci zasłużonego polskiego duchownego. Fragment 61st Street, między 56th Road a 56th Avenue, sąsiadujący z „Pope John Paul II Way", otrzymał nazwę „Peter Zendzian Way”. Decyzję o jej nadaniu, na wniosek polonijnego komitetu, wiosną podjęła Rada Miasta Nowy Jork.

Nowa nazwa ulicy to nie wszystko. Podczas uroczystości w Grocie Matki Boskiej z Lourdes na terenie parafii św. Krzyża odsłonięta została też pamiątkowa tablica z brązu przypominająca postać wieloletniego proboszcza tej parafii ks. Piotra Żendziana. Obie ceremonie poprzedziła uroczysta msza w intencji duchownego, w przypadającą akurat w niedzielę siódmą rocznicę jego śmierci. Koncelebrowali ją bp Nicholas DiMarzio oraz bp Witold Mroziewski, którzy przypomnieli postać zasłużonego prałata.

Wśród gości uroczystości, prócz przedstawicieli Children’s Smile Foundation i przyjaciół ks. Żendziana, był też nowojorski radny z Queens Robert Holden, który pomógł wcielić w życie inicjatywę fundacji. - Piotr Żendzian przez dziesięciolecia niestrudzenie pracował jako proboszcz kościoła rzymskokatolickiego Świętego Krzyża, Świętego Macieja i innych parafii. Był oddanym sługą nie tylko swojego zgromadzenia i Polaków, ale także społeczności 30. dystryktu i w całym mieście – podkreślił radny.

Nasi Partnerzy polecają