Polonijne agencje pracy z Illinois pod lupą prokuratury

2018-09-09 19:48
Agencja pracy
Autor: Shutterstock Agencja pracy

Kilka znanych polonijnych agencji pośrednictwa pracy z Chicago i okolic na celowniku stanowych śledczych. Jak informują biuro prokuratora generalnego Illinois i Departament Pracy Illinois, mogły dopuszczać się nadużyć i wykorzystywać polskojęzycznych pracowników. Głównie opiekunów i pomoce domowe.

Prokurator generalna Lisa Magidan i szef stanowego Departamentu Pracy Joe Beyer poinformowali o wszczęciu śledztwa w specjalnym komunikacie. Jego podstawą była lawina skarg na kilka polonijnych agencji pośredniczących w zatrudnianiu opiekunów domowych i pomocy domowych. Jak podano w komunikacie, dotyczyły one pobierania kilkutysięcznych opłat za pomoc w znalezieniu pracy z góry lub ukrywania informacji na temat warunków zatrudnienia czy jego trwania.

„Pracowici ludzie płacą agencjom pracy tysiące dolarów za znalezienie im długoterminowej i stabilnej pracy. W rzeczywistości ci ludzie często płacą agencjom więcej za znalezienie pracy, niż kiedykolwiek w niej zarobią” – poinformowała w komunikacie Lisa Madigan.

Urzędnicy zamierzają zbadać sposób działania agencji i zapewniają, że służą pomocą poszkodowanym. – Zachęcamy pracowników, którzy zapłacili tym agencjom znaczne sumy i nie otrzymali obiecanych usług i zatrudnienia, do złożenia skargi w Departamencie Pracy lub biurze prokuratora generalnego Illinois” – informuje Joe Beyer, dyrektor IDOL.

W razie wątpliwości można kontaktować się z Workplace Rights Bureau w Chicago pod nr tel. 1-844-740-5076 lub z Departamentem Pracy pod nr tel. 312-793-0761, gdzie można liczyć na rozmowę w języku polskim.

Prokuratura i IDOL przestrzegają też przed podpisywaniem kontraktów zatrudnienia przed ich przeczytaniem i płaceniem za pracę.