Polonia z Chicago modli się o zdrowie Andrzeja

2020-04-05 20:48 mjr, hs
Andrzej Gędłek
Autor: archiwum

Epidemia koronawirusa zbiera w aglomeracji chicagowskiej coraz większe żniwo. Niestety przypadki zachorowań zdarzają się też wśród chicagowskiej Polonii. Jak podał Związek Podhalan w Ameryce Północnej odnotowano pierwszy, oficjalnie zdiagnozowany przypadek tej choroby wśród chicagowskich górali. COVID-19 wykryto u znanego działacza polonijnego Andrzeja Gędłka (67 l.).

Andrzej Gędłek trafił do szpitala w minioną sobotę. - Z ogromnym smutkiem i zatroskaniem, przyjęliśmy wiadomość o chorobie Andrzeja. Trudno nam wszystkim uwierzyć w to wszystko, czego jesteśmy świadkami. Z ogromną obawą i strachem patrzymy w przyszłość. Mamy nadzieję, że prognozy dotyczące aglomeracji chicagowskiej, nie sprawdzą się - napisał w oświadczeniu przesłanym do redakcji prezes ZPPA Józef Cikowski. Dodał także, że jako Zarząd Główny, Dyrekcja i członkowie Związku Podhalan w Ameryce, polecają Bogu zdrowie Andrzeja i modlą się, aby jak najszybciej uporał się z tą groźną chorobą i wrócił do zdrowia. - W naszych myślach i modlitwach są też wszyscy chorzy, zmagający się z koronawirusem, a także ich rodziny i przyjaciele. Jesteśmy pełni wdzięczności dla służby zdrowia, wolontariuszy i wszystkich tych, którzy walczą z tą straszną, światową epidemią XXI wieku - dodał prezes ZPPA.

Andrzej Gędłek znajduje się na oddziale intensywnej terapii (ICU) w szpitalu Advocate Christ w Oak Lawn. Jego stan jest ciężki, ma zapalenie płuc. Zaniepokojeni chorobą Andrzeja i własnym stanem zdrowia są także jego koledzy z Zarządu KPA IL. - Ostatni raz członkowie naszego Zarządu spotkali się Andrzejem na uroczystości Dnia Pułaskiego, prawie 4 tygodnie temu. Lecz jeśli inni członkowie PAC IL spotkali się z nim w ostatnich 2-3 tygodniach prosimy żeby postępowali według wskazań centrum epidemiologicznego. Modlimy się o zdrowie Andrzeja - napisał Michael Niedziński, prezydent Zarządu KPA IL w oświadczeniu skierowanym do członków tej organizacji.

Andrzej Gędłek od lat jest redaktorem audycji radiowej „Na góralską nutę'', jest dyrektorem Kongresu Polonii Amerykańskiej na stan Illinois oraz członkiem Komitetu 600-lecia i wieloletnim prezesem koła ZPPA numer 40 Biały Dunajec. W latach 2011-2014 pełnił funkcję prezesa ZPPA. Mieszka w USA od 27 roku życia.

Najnowsze