- Parada Pułaskiego jest drugą po St. Patrick's Day Parade najstarszą paradą w Nowym Jorku i jednym z około 200 etnicznych przemarszów organizowanych co roku w metropolii.
- Pierwszy polonijny przemarsz ulicami Nowego Jorku odbył się w 1926 r., upamiętniając 150. rocznicę przyjazdu Tadeusza Kościuszki do Ameryki, z inicjatywy ówczesnego proboszcza polskiej parafii św. Stanisława Biskupa i Męczennika na Manhattanie ks. Feliksa Buranta. Wtedy to zorganizowano pochód z udziałem 3 tys. Polaków z kościoła na 7. ulicy do City Hall Park, gdzie symbolicznie zasadzono dwa dęby ku pamięci Tadeusza Kościuszki i Kazimierza Pułaskiego.
- Powstanie parady to efekt wspólnych wysiłków dwóch komitetów – Komitetu Pułaskiego i Komitetu Krzyżanowskiego, które szukając sposobu na jeszcze huczniejsze niż wcześniej uczczenie gen. Kazimierza Pułaskiego, w 1937 r. połączyły siły i stworzyły Pulaski Memorial Committee. Inicjatorem wprowadzenia Polaków na 5. Aleję był ks. Feliks Burant.
- Biało-czerwony pochód ku czci gen. Kazimierza Pułaskiego odbywa się w każdą pierwszą niedzielę października. Jak zdradzają przedstawiciele Komitetu Głównego Parady Pułaskiego, przedstawiciele innych narodowości robili jednak podchody, by zabrać Polakom ten termin.
- Parada tylko dwukrotnie nie pojawiła się na Piątej Alei - w 2001 roku po atakach na WTC i w 2020 r. z powodu pandemii. Cztery lata temu odbyła się jedynie uroczysta msza w katedrze św Patryka na Manhattanie i tradycyjne śniadanie. Z tego powodu Wielka Marszałek Parady Pułaskiego 2020 r. Jadwiga Kopala pełniła tę funkcję nie przez rok, a przez dwa lata.
- Trasa Parady od początku jej powstania biegnie Piątą Aleją. Oficjalna trybuna dla widowni mieści się przed Nowojorską Biblioteką Publiczną, nieopodal 41. ulicy.
- Pochód jest jednodniowym wydarzeniem, ale jego przygotowywanie i planowanie trwa cały rok.
- Wielki Marszałek Parady Pułaskiego na kolejny rok wybierany jest każdorazowo tuż po Paradzie. Przez lata na jej czele stawali rotacyjnie przedstawiciele stanów Nowy Jork i New Jersey. Od 2019 roku, dzięki zmianie w Konstytucji Parady Pułaskiego, Wielkim Marszałkiem może być też reprezentant stanu Connecticut. Jako pierwszy tę funkcję pełnił Dariusz Barcikowski, honorowy konsul RP w Connecticut.
- W 2012 r., na czele 75. Parady Pułaskiego po raz pierwszy w historii stanęło małżeństwo – dr Krystyna Szewczyk-Szczęch i dr Kazimierz Szczęch.
- Honorowymi Marszałkami Parady Pułaskiego w przeszłości byli między innymi: generał Józef Haller, generał Tadeusz „Bór" Komorowski, arcybiskup Stanisław Dziwisz oraz prezydent Lech Wałęsa. W tym roku będzie nim Anna Maria Anders.
- Paradę odwiedzali chętnie amerykańscy politycy, w tym między innymi: Robert F. Kennedy, Michael Bloomberg, Chuck Schumer, Carolyn B. Maloney.
- W 1983 r., gościem bankietu towarzyszącego paradzie był prezydent USA Ronald Reagan. Był to symboliczny gest wsparcia Polaków, których rodacy w kraju walczyli o uwolnienie spod jarzma komunizmu.
- Przez wiele lat najważniejszy polonijny bal, czyli Bankiet Parady Pułaskiego odbywał się w hotelu Marriott Marquis na Times Square. Zmiany przyniosła pandemia i w 2021 r. z powodu obostrzeń sanitarnych obowiązujących jeszcze w Nowym Jorku galę przeniesiono do sali Venetian w Garfield, NJ. Wyjątkowo też odbyła się ona nie przed, a po polonijnym pochodzie.
- W 2017 roku, przy okazji 80. Parady Pułaskiego w Central Parku odbył się pierwszy Pulaski Day Music Festiwal. Po raz drugi Polonia mogła po Paradzie oklaskiwać w Central Parku gwiazdy polskiej muzyki w 2022 r.
Jedyna taka parada
Polonia szykuje się do 87. Parady Pułaskiego. To wyjątkowe wydarzenie!
2024-10-02
21:41
Parada Pułaskiego to jedno z najważniejszych wydarzeń dla mieszkających w Stanach Zjednoczonych Polaków. W każdą pierwszą niedzielę października, bez względu na pogodę, Polonia maszeruje Piątej Aleją, demonstrując siłę, jedność i dumę z pochodzenia. Parada nie odbyła się tylko dwa razy. Ciekawostek związanych z biało-czerwonym marszem, który odbędzie się już 6 października, jest jednak znacznie więcej!