Polonia protestuje przeciwko sprzedaży Polskiego Domu Narodowego w Hartford

2020-09-20 11:06 Marta J.Rawicz
Zniknie ośrodek polskości w Connecticut
Autor: John Phelan/Wikipedia Zniknie ośrodek polskości w Connecticut

Polonia traci kolejny polski ośrodek w USA. Tym razem to Polski Dom Narodowy w Hardford, CT. Miejscowa Polonia chce jednak bronić historycznego budynku

- Według ostatnich doniesień Polski Dom Narodowy został już sprzedany! Pokażmy, że nie zgadzamy się z tą decyzją - zaapelowała na facebooku do Polonii Bogumiła Gładysz inicjatorka akcji ratowania Polskiego Domu Narodowego, wzywając ją na niedzielne spotkanie z przedstawicielami PDN.

Bogumiła Gładysz była członkiem korporacyjnym PDN do 2019 roku. Jest polonijną bizneswoman, działaczką społeczną i organizatorką licznych, polonijnych imprez kulturalnych, m.in. wyborów Miss i Mistera Polonii.

- Polski Dom musi zostać w naszych rękach - nawołuje na swoim facebookowym profilu. - Będziemy protestować w Sądzie Najwyższym jeśli będzie taka potrzeba! - dodaje pani Bogumiła.

Polski Dom Narodowy w Hartford dział od prawie 90 lat. Jego siedzibą był budynek znajdujący się dziś na liście zabytków USA. W czasach jego świetności gościli tu m.in. Karol Wojtyła, Lech Wałęsa oraz amerykańscy prezydenci. Ostatnio otworzył się również na miejscową niepolonijną społeczność, co pozwoliło na jego dalsze utrzymanie.

W marcu tego roku został wystawiony na sprzedaż za 790 tys. dolarów, choć zarząd nie podjął tej decyzji jednogłośnie.

Spotkanie z przedstawicielami PDN w Hartford odbędzie się w najbliższą niedzielę 20 września o godzinie 12.30 pm. w Polskim Domu Narodowym pod adresem; 60 Charter Oak Ave, Hartford, CT 06106.

Najnowsze