Polonia pamięta o powstańcach warszawskich

2022-07-30 15:08

To jedna z rocznic, o których nowojorska Polonia pamięta bez względu na odległość. 1 sierpnia w nowojorskiej metropolii odbędą się polonijne obchody 78. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.

Polonia pamięta o powstaniach warszawskich

i

Autor: facebook/ Archiwum prywatne

Z tej okazji w poniedziałek, 1 sierpnia, o godz. 11 am, w godzinę W, o której rozpoczęło się Powstanie Warszawskie, Polsko-Słowiańska Federalna Unia Kredytowa zaprasza na uroczystość wciągnięcia flagi powstańczej na maszt. Odbędzie się ona przed siedzibą główną PSFCU przy 100 Mc. Guinness Blvd. na Brooklynie.

Tego samego dnia w sklepie Krystyny Godawy Park Deli przy 170 Nassau Avenue na Greenpoincie sprzedawane będą domowej roboty „gołąbki powstańcze” nadziewane kaszą gryczaną i grzybami. Dzisiaj tak modny wśród wegetarian, a kiedyś uważany za uboższą, wojenną wersję mięsnych przysmak kupić będzie można za 3,25 dol.

W poniedziałkowy wieczór o godz. 7 pm. w kinie Film Noir Cinema przy 122 Meserole Avenue na Greenpoincie zostanie pokazany film w reżyserii Antoniego Krauze „Do potomnego”, fabularyzowany dokument będący próbą ukazania duchowej biografii pokolenia Kolumbów. Bohaterami filmu są najwybitniejsi poeci czasu wojny: Krzysztof Kamil Baczyński, Tadeusz Gajcy, Zdzisław Leon Stroiński, Andrzej Trzebiński oraz Wacław Bojarski.

Z kolei we wtorek, 2 sierpnia, o godz. 6 pm, Instytut Józefa Piłsudskiego w Ameryce z siedzibą przy 140 Greenpoint Ave na Brooklynie zaprasza na wydarzenie upamiętniające Powstanie Warszawskie za sprawą pokazu filmu dokumentalnego pt. „Honor of the City. The story of the Warsaw Uprising” w reżyserii Eugeniusza Straky. Podczas spotkania będzie miała również miejsce prezentacja piosenek z okresu Powstania Warszawskiego w wykonaniu Dominika Grzyba i Angeliki Iwaniuk.