Polonia nie chce zmian w górnictwie i apeluje do posłów

2023-07-26 20:48

Polonijne organizacje wystosowały apel do polskich posłów. Wyraziły ostry sprzeciw wobec zmian w Prawie Geologicznym i Górniczym, które 16 lipca przyjął Sejm, a właśnie odrzucił Senat RP. Sygnatariusze listu alarmują, że proponowane zapisy uderzają we własność prywatną, kompetencje samorządów i środowisko, ale też przyniosą „skrajnie negatywne, antyspołeczne i antypolskie w swej istocie konsekwencje”.

List, pod którym podpisało się kilka polonijnych organizacji, dotyczy druku sejmowego nr 3238 i zmian przepisów geologiczno-górniczych. Zakładają one m. in. możliwość blokowania wszelkich inwestycji na terenach występowania złóż naturalnych, które pojedynczy minister uznać może za „strategiczne”. Przedstawiciele Polonii apelują o odrzucenie tej propozycji, która „neguje prawo samorządów lokalnych do regulowania działalności gospodarczej i budowlanej”

- „Zwracamy uwagą, że zakaz zabudowy na obszarze występowania złóż uznanych administracyjnie za strategiczne jest niekonstytucyjny, jest bowiem równoznaczny ze znaczącym ograniczeniem prawa własności, a często wręcz z faktycznym wywłaszczeniem i eksmisją prawowitych właścicieli” – podnoszą, przypominając, że nowe prawo nie przewiduje ani odszkodowań ani przyszłych dywidend dla poszkodowanych decyzjami.

- „Absurdalność przyjętych przez Sejm rozwiązań staje się oczywista, gdy uzmysłowimy sobie, że obszar występowania złóż o potencjalnie „strategicznym” charakterze obejmuje około 2/3 powierzchni kraju” – stwierdzają ponadto.

Pod listem podpisali się Edward Wojciech Jeśman, prezes Polish American Strategic Initiative (PASI) i Polish American Congress of Southern California, Gene Sokolowski, prezes PASI Educational Organization, Andrzej Prokopczuk, prezes PAC of Northern California, Jerzy Bogdziewicz, prezes PAC of Florida, Richard Brzozowski, prezes PAC New York Long Island Division oraz Andrzej Burghard, prezes PAC, New Jersey Division. - „Wielu Amerykanów polskiego pochodzenia oraz Polaków mieszkających w Stanach Zjednoczonych posiada polskie obywatelstwo, jest właścicielami nieruchomości w Polsce lub prowadzi w Polsce działalność gospodarczą. Ustawa ta dotyczy ich w równym stopniu jak Polaków mieszkających w Polsce.” - stwierdzają.