Polka będzie doradzać prezydentowi Trumpowi

2019-11-17 20:52 mod
Wyrzucą Trumpa?
Autor: AP Wyrzucą Trumpa?

Wyjątkowa nominacja dla polskiej specjalistki od inżynierii geometycznej prof. Doroty Grejner-Brzezińskiej. Polka pracująca na uniwersytecie w Ohio będzie zasiadać w Prezydenckiej Radzie Doradców ds. Nauki i Technologii.

O mianowaniu prof. Grejner-Brzezińskiej przez prezydenta Donalda Trumpa na „kluczowe stanowisko administracyjne” poinformował w komunikacie na swojej stronie Biały Dom. Razem z Polką w skład Prezydenckiej Rady Doradców ds. Nauki i Technologii wejdzie też Shannon Blunt z University of Kansas.

Pochodząca z Olsztyna profesor w USA mieszka od 20 lat, jest prodziekanem ds. badań i dziekanem Wydziału Inżynierii Środowiska na Uniwersytecie Stanowym w Ohio. Ukończyła Wydział Geodezji i Urządzeń Rolnych dawnej Akademii Rolniczo-Technicznej w Olsztynie, obecnego Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Jako pierwsza kobieta z Uniwersytetu Stanowego w Ohio została wybrana do prestiżowej National Academy of Engineering. Specjalizuje się m.in. w nauce o globalnej infrastrukturze, algorytmach GPS, mapowaniu mobilnym, a jej ustalenia wykorzystywały nawet NASA oraz Departament Obrony USA.

Najnowsze