Politycy nie dogadali się w sprawie pomocy dla bezrobotnych. Znika $600 zasiłku

2020-08-01 14:58 para
Znika 600 dolarów zasiłku
Autor: AP Znika 600 dolarów zasiłku

Rozszerzone zasiłki dla bezrobotnych, które ratowały sytuację ponad 25 milionów Amerykanów w czasie pandemi. wygasły w piątek po nieudanych negocjacjach między politykami na Kapitolu. Stało się tak m.in. dzięki nieugiętej postawie konserwatrystów, którzy nalegali na dużą redukcję zasiłku.

Senat przerwał pracę w czwartek po południu i nie wróci do poniedziałku - co oznacza, że ​​program federalnej pomocy dla bezrobotnych wygaśnie w piątek bez żadnych działań.
Republikanie twierdzą, że przepis, uchwalony w marcu w szczycie kryzysu, zniechęcił ludzi do powrotu do pracy, ponieważ po dodaniu do lokalnego zasiłku dla bezrobotnych niektórzy pracownicy pobierali więcej w formie pomocy, niż przed pandemią płacono im za pracę.
Ale Demokraci zauważają, że wielu ludzi nie ma pracy, do której mógłby wrócić, a bezrobocie w czerwcu oscylowało wokół 11 proc.
Prezydent Donald Trump (74 l.) był nawet skłonny przedłużyć wypłatę zasiłku w wysokości 600 dolarów o kolejny tydzień jako pomost, podczas gdy hmiędzy obiema stronami trwały nadal negocjacje, ale Senat odrzucił ten pomysł.
- Chcemy tymczasowego przedłużenia rozszerzonych zasiłków dla bezrobotnych - powiedział Trump. - Zapewni to pomost dla Amerykanów, którzy stracili pracę na skutek pandemii nie z własnej winy.
Prezydent wezwał Demokratów do współpracy z nim nad środkami, które powstrzymałyby nieuchronną masową eksmisję Amerykanów z ich domów.
W zeszłym miesiącu Izba Reprezentantów obradowała nad hojnym pakietem HEROES o wartości 3 bilionów dolarów, który przedłuży federalną podwyżkę w wysokości 600 dolarów tygodniowo do stycznia 2021 roku, jednocześnie przeznaczając 175 miliardów dolarów na czynsz i pomoc w postaci kredytu hipotecznego oraz szereg innych środków.
Ale konserwatyści odmówili przyjęcia tego środka, chcąc utrzymać środki przeznaczane na pomoc na poziomie około 1 biliona dolarów, a w poniedziałek Mitch McConnell, przywódca większości w Senacie, ujawnił swoją własną ustawę HEALS ze zmniejszonym federalnym ubezpieczeniem na wypadek bezrobocia.

Najnowsze