NY Polio w Metropolii

i

Autor: AP

Polio w metropolii!

2022-08-15 16:58

Kto się nie zaszczepił, powinien o tym pomyśleć. Nowojorscy urzędnicy poinformowali, że w ściekach w metropolii wykryto polio. Jak mówią, to dowód na to, że wirus groźnej i niewidzianej w mieście od dekady choroby po cichu zakaża nowojorczyków.

Nowojorscy epidemiolodzy obawiali się tego scenariusza, choć przyznawali, że to kwestia czasu. Po wykryciu paralitycznej odmiany polio u mężczyzny z hrabstwa Rockland i próbek wirusa w ściekach w kilku miejscach hrabstw Rockalnd i Orange, teraz potwierdzono ich obecność w NYC. Zdaniem urzędników to dowód na to, że choroba po cichu krąży w lokalnych społecznościach zagrażając osobom, które nie zostały przeciwko niej zaszczepione.

- Ryzyko dla nowojorczyków jest realne, ale obrona jest tak prosta - zaszczep się przeciwko polio" - powiedział komisarz ds. zdrowia w NYC dr Ashwin Vasan. - Z polio krążącym w naszych społecznościach nie ma po prostu nic bardziej istotnego niż szczepienie naszych dzieci, aby chronić je przed tym wirusem, a jeśli jesteś nieszczepionym lub niekompletnie zaszczepionym dorosłym, przyjmij teraz szczepionkę – zaapelował. Przypomniał, że szczepionka całkowicie chroni przed zachorowaniem. Skutki zakażenia mogą być tymczasem tragiczne w skutkach. W skrajnych przypadkach, paralitycznego polio, może ono doprowadzić nawet do śmierci.

Według danych nowojorskiego departamentu zdrowia około 14 proc. dzieci 5 lat nie zostało zaszczepionych przeciwko polio. Ostatni przypadek choroby odnotowano w NY w 2013 r.

Nasi Partnerzy polecają