Doroczne orędzie gubernatora Andrewa Cuomo: Pokonamy wirusa, odbudujemy NY

2021-01-13 13:15 para

Z powodu epidemii to nie było tradycyjne State of the State. I to ona stała się jego głównym tematem. Pokonanie wirusa, m.in. dzięki szczepieniom, i przyspieszenie gospodarki w 2021 roku - to główne tezy dorocznego orędzia o stanie stanu gubernatora Andrewa Cuomo (64 l.).

- Jesteśmy sfrustrowani, jesteśmy w żałobie, jesteśmy zaniepokojeni. Jesteśmy zaszokowani, że niewidzialny wróg może spowodować taką śmierć i zniszczenie - mówił Andrew Cuomo podczas telewizyjnego orędzia, którego kolejne trzy odsłony mamy zobaczyć w najbliższych dniach. Pokonanie COVID-19 było głównym z siedmiu punktów programu dla NY na najbliższy rok. Gubernator zapowiedział przyspieszenie programu szczepień, a nawet powołania Korpusu Zdrowia Publicznego, którego 1000-osobowa obsada miałaby pomóc w dystrybucji i podawaniu preparatów przeciwko Covid-19.

Drugie miejsce zajęła odbudowa gospodarki. Nowy Jork, zdaniem Cuomo, potrzebuje innowacji. Nie tylko w dziedzinie techniki, ale również w podejściu do rzeczywistości. Dlatego gubernator proponuje, by obecne hotele i budynki biurowe zamienić w tanie lokale mieszkalne. Jego zdaniem to lepsze wyjście, niż utrzymywanie nieruchomości w nadziei na ich zapełnienie.

- Powinniśmy przekształcić wolne powierzchnie komercyjne w korzystne i niedrogie mieszkania i powinniśmy to zrobić teraz - powiedział. Program otrzymałby wsparcie ze stanowego budżetu na okres 5 lat. Projekt jest wspierany przez Radę Nieruchomości Nowego Jorku, jak i NYC Hotel Association.

Gubernator podtrzymał również wcześniejsze zapowiedzi legalizacji marihuany i mobilnych zakładów sportowych. Wszystko po to, by załatać dziurę budżetową i zapewnić po kilku latach dochody rzędu 300 mln dol. rocznie.

Najnowsze