Uroczyste otwarcie wystawy „Podróż” odbyło się w czwartek 5 września. Uczestniczyli w nim gospodarze: Zofia Kłopotowska, redaktor „Kuriera Plus”, artysta i promotor sztuki – Janusz Skowron oraz goście - Magdalena Durda, kuratorka wystawy i jeden z jej autorów, artysta Mariusz Woszczyński. Na wernisaż przybyło wielu znanych gości, zarówno związanych z nowojorskimi instytucjami i mediami - Instytutem Piłsudskiego, Kurierem Plus, jak i artystów, kolekcjonerów i miłośników sztuki.
Joanna Stasiak pokazała powstałe w ostatnich latach monumentalne i kameralne obrazy na jedwabiu. Ukazywały wyimaginowane pejzaże, w których uwidaczniały się inspiracje sztuką i estetyką japońską, a które spotkały się z licznymi komentarzami i zainteresowaniem.
Zainteresowanie widzów wzbudzał także pełen humoru i ironii cykl litografii z lat 90. XX w. W szkicowo utrwalanych rozedrganą, jakby nieporadną kreską scenach można było rozpoznać sylwety: turysty, sportowca, rowerzysty, fryzjerki, kloszarda, urzędnika, płetwonurka, czy plażowiczów. Pracom towarzyszyły humorystyczne opisy i komentarze. Prezentację uzupełniały: slideshow ukazujący główne wątki malarstwa Mariusza Woszczyńskiego związane z pejzażem Prowansji oraz z Kresami, jak również obszerne komentarze obecnego na wernisażu autora.
Oboje artyści są nie tylko cenionymi twórcami, ale i pedagogami. Profesor Joanna Stasiak od kilkunastu lat wykłada w Instytucie Edukacji Artystycznej APS w Warszawie. Na co dzień mieszka, tworzy i prowadzi autorską Galerię In Spe w warmińskim Trękusie. Jest również inicjatorką wielu wydarzeń artystycznych, plenerów i warsztatów.
Profesor Mariusz Woszczyński od końca lat 80. jest związany z Akademią Sztuk Pięknych w Warszawie, gdzie na Wydziale Rzeźby prowadzi pracownię rysunku i malarstwa. Jest autorem monumentalnych płócien i kameralnych rysunków oraz grafik. Oddziałuje na widza feerią żywych barw, walorami faktury oraz kompozycją obrazu, kiedy indziej zaś rysunkiem oddającym w sposób trafny sylwety ludzi, wpisane w różnorodne konteksty, otoczenie czy architekturę.
Wystawa „Journey” spotkała się z zainteresowaniem i niezwykle ciepłym przyjęciem. Jej kuratorami są Magdalena Durda, historyczka sztuki i popularyzatorka sztuki współczesnej, na co dzień związana z Instytutem Edukacji Artystycznej APS w Warszawie oraz Janusz Skowron, polsko-amerykański artysta, od lat propagator sztuki w USA, współtwórca międzynarodowej, multimedialnej grupy artystycznej „Emocjonaliści”.