Jadwiga „Heidi” Kopala nie stanie w tym roku na czele biało-czerwonej parady na 5 Avenue. Plany Polonii pokrzyżowała pandemia i rygorystyczne przepisy sanitarne miasta i stanu Nowuy Jork, które zakazują organizacji dużych imprez.
Parada Pułaskiego od 83 lat przechodziła przez Nowy Jork. Tym razem - drugi raz w historii - Polonia będzie musiała odłożyć huczne obchody swojego święta na kolejny rok. Do tej pory paradę odwołano tylko raz - po zamachach terrorystycznych 2001 roku.
- Oczywiście będzie nam wszystkim bardzo brakowało naszego polonijnego święta, jednakże zdrowie i bezpieczeństwo są najważniejsze - mówiła w rozmowie z SE marszałek parady Jadwiga Kopala, która przyznała również, że modliła się o jej odwołanie, właśnie z powodu zagrożenia wirusem.
Parada nie przejdzie przez Nowy Jork, ale to nie znaczy, że Polonia nie będzie świętować. W niedzielę 4 października 400 jej przedstawicieli spotka się na uroczystej mszy świętej w katedrze Św. Patryka na Manhattanie. Msza zawsze poprzedzała samą paradę, a przed katedrą prezentowały się polonijne zespoły. Tym razem jednak uroczystość będzie skromna - bez prezentacji i pokazów, co wymuszają rygory sanitarne.
Patrada pojawi się również w wirtualnej rzeczywistości. Specjalny program na niedzielę przygotowuje polonijne radio Rampa. Na jego antenie pojawią się prezes komitetu głównego Parady Pułaskiego Richard Zawisny oraz Marszałek Główna 83. Parady Pułaskiego, Jadwiga Kopala.
– W trakcie transmisji na żywo zaprezentujemy wspomnienia z parady z ostatnich lat, a także, w wirtualny sposób gościć będziemy osoby od lat związane z paradą - informuje radio. Program rozpocznie się 4 października w samo południe.
Na marne nie pójdą też tygodnie przygotowań, przerwane przez pandemię. Jak zapewnia marszałek Jadwiga Kopala, dzięki podarowanemu czasowi przyszłoroczna parada może być jeszcze wspanialsza niż dotychczasowe.
13 rzeczy, które warto wiedzieć o nowojorskiej Paradzie Pułaskiego
Parada Pułaskiego, w której w każdą pierwszą niedzielę października maszeruje Polonia, odbywa się na Piątej Alei bez względu na pogodę od 83 lat. Ten rok będzie drugim w historii, gdy biało-czerwony przemarsz się nie odbędzie. Kiedy Parada nie odbyła się po raz pierwszy? Zajrzyj do ciekawostek o największym polonijnym pochodzie.
1. Parada Pułaskiego jest drugą po Columbus Day Parade najstarszą paradą w Nowym Jorku i jednym z około 200 organizowanych co roku w metropolii etnicznych przemarszów.
2. Polonijny pochód odbywa się w każdą pierwszą niedzielę października.
3. Parada nie odbyła się tylko raz - w 2001 roku z uwagi na żałobę po zamachach terrorystycznych 11 września.
4. Pierwszy polonijny przemarsz ulicami Nowego Jorku odbył się w 1926 r. z inicjatywy ówczesnego proboszcza polskiej parafii św. Stanisława Biskupa i Męczennika na Manhattanie ks. Feliksa Buranta. Wtedy to, w 150. rocznicę przyjazdu Tadeusza Kościuszki do Ameryki, zorganizowano pochód z udziałem 3 tys. Polaków z kościoła na 7. ulicy do City Hall Park, gdzie symbolicznie zasadzono dwa dęby ku pamięci Tadeusza Kościuszki i Kazimierza Pułaskiego.
5. Powstanie parady w obecnej formie zawdzięczamy wspólnym wysiłkom dwóch komitetów – Komitetu Pułaskiego i Komitetu Krzyżanowskiego, które szukając sposobu na jeszcze huczniejsze uczczenie gen. Kazimierza Pułaskiego w 1937 roku połączyły siły i stworzyły Pulaski Memorial Committee. Inicjatorem wprowadzenia Polaków na 5. Aleję był ks. Feliks Burant.
6. Trasa Parady od początku jej powstania biegnie 5. Aleją. Oficjalna trybuna dla widowni mieści się przed Nowojorską Biblioteką Publiczną przy 41. ulicy.
7. Pochód jest jednodniowym wydarzeniem, ale jego przygotowywanie i planowanie trwa cały rok.
8. Wielki Marszałek Parady Pułaskiego na kolejny rok wybierany jest każdorazowo tuż po Paradzie. Przez lata na jej czele stawali rotacyjnie przedstawiciele stanów Nowy Jork i New Jersey. Od 2019 roku, dzięki zmianie w Konstytucji Parady Pułaskiego, Wielkim Marszałkiem może być też reprezentant stanu Connecticut. W ubiegłym roku funkcję tę pełnił Dariusz Barcikowski, honorowy konsul RP w Connecticut.
9. W 2012 roku, na czele 75. Parady Pułaskiego po raz pierwszy w historii stanęło małżeństwo – dr Krystyna Szewczyk-Szczęch i dr Kazimierz Szczęch.
10. Honorowymi Marszałkami Parady Pułaskiego na przestrzeni lat byli między innymi: generał Józef Haller, generał Tadeusz "Bór" Komorowski, arcybiskup Stanisław Dziwisz oraz prezydent Lech Wałęsa.
11. Paradę odwiedzali również chętnie amerykańscy politycy, w tym między innymi: Robert F. Kennedy, Michael Bloomberg, Chuck Schumer, Carolyn B. Maloney.
12. W 1983 roku, gościem bankietu, który organizowany jest tuż po paradzie w jednym z nowojorskim hoteli, był prezydent USA Ronald Reagan. Było to symboliczny gest wsparcia Polaków, których rodacy w kraju walczyli o uwolnienie spod jarzma komunizmu.
13. W 2017 roku, przy okazji 80. Parady Pułaskiego w Central Parku odbył się pierwszy Pulaski Day Music Festiwal.
MOD