Pierwsi Polacy już po szczepieniach na Covid-19. Policja może szczepić się sama

2021-01-07 13:59 mjr para

Po ostatnim zamieszaniu w sprawie dystrybucji szczepionek Nowy Jork nie chce ujawniać liczb zaszczepionych do tej pory mieszkańców stanu. Ale akcja trwa nadal. Szczepią się również pierwsi Polacy. Gubernator natomiast uważa, że to duże związki zawodowe pracowników krytycznych powinny przyjąć na siebie organizację szczepień.

Według wtorkowych danych CDC Nowy Jork rozdysponował do tej pory 299 428 pierwszych dawek szczepionki. Ale urzędnicy stanowi nie chcą podawać dokładnych liczb. Zasłaniają się opóźnieniami w raportowaniu danych, wywołanymi m.in. przez przerwę noworoczną. Dane CDC oznaczają, ze stan nie rozdysponował nawet połowy pierwszego transportu preparatu, liczącego ok. 630 tys. dawek. Jako pierwsi szczepionki w Nowym Jorku otrzymali pracownicy służby zdrowia, seniorzy oraz pensjonariusze centrów rehabilitacyjnych. Wśród nich nie zabrakło naszych rodaków. Ewa Mietkiewicz (46 l.) fizykoterapeuta z Queens Boulevard Extended Care Facility po otrzymaniu szczepionki powiedziała Super Expressowi:

- Polecam wszystkim wzięcie szczepionki. Pracuję w  domu opieki i byłam świadkiem jak ten śmiercionośny wirus zabijał pacjentów i pracowników. Podjęcie decyzja o wzięciu szczepionki przyszło mi bardzo łatwo. Nie odczuwałam żadnych skutków ubocznych.

W Queens Boulevard Extended Care Facility szczepionkę otrzymało 360 pracowników oraz pacjentów. Dom opieki ma 280 łóżek. W czasie epidemii na Covid-19 zmarło 7 rezydentów.

- Podanie szczepionki jest dla nas przełomowym wydarzeniem, biorąc pod uwagę to, przez co przeszliśmy w czasie pandemii -  powiedział administrator domu opieki, dr Jonathan Mawere, którego 71 letnia matka zmarła na Covid-19 w kwietniu w szpitalu Long Island.

- Chociaż nie udało mi się z nią pożegnać, wiem, że jest teraz szczęśliwa kiedy nas widzi,  uśmiecha się z nieba, bo postąpiłem słusznie, żeby większość mieszkańców naszej placówki przeżyła -  powiedział Mawere zanim otrzymał szczepionkę.

Swoje szczepienia rozpoczęli również strażacy. W kolejce czeka policja. Gubernator Andrew Cuomo (64 l.) uważa, że duże związki zawodowe działające w FDNY czy NYPD powinny same opracować szczegółowe plany podawania szczepionki swoim członkom.

- Mają własnych pracowników, którzy mogą robić szczepionki - stwierdził Cuomo w czasie konferencji, dodając, że to znacznie odciążyłoby miejski system ochrony zdrowia.

Najnowsze