Piąta Aleja była nasza! Polonia przeszła w 85. Paradzie Pułaskiego w NYC

2022-10-03 4:17

Piąta Aleja utonęła w bieli i czerwieni, a radosnemu świętowaniu nie mógł zaszkodzić nawet deszcz. W niedzielę Polonia przemaszerowała przez Manhattan w jubileuszowej 85. Paradzie Pułaskiego. Pochód upamiętniający bohatera dwóch narodów gen. Kazimierza Pułaskiego odbył się pod hasłem „Maszerujemy z sercem, dumą i duszą”.

W niedzielę ani serca, ani dumy, ani duszy nie zabrakło! Polonia z Nowego Jorku, New Jersey, Connecticut, Pensylwanii i nawet dalszych zakątków demonstrowała przywiązanie do ojczyzny przodków na biało-czerwonym pochodzie, organizowanym od 1937 r. na Piątej Alei. Razem z nią Mazurka Dąbrowskiego przed Nowojorską Biblioteką Publiczną wysłuchali znamienici goście – w tym burmistrz NYC Eric Adams (62 l.), przedstawiciele Konsulatu Generalnego RP w Nowym Jorku i Ambasady RP w Waszyngtonie, DC, a także specjalny gość – Miss Świata Karolina Bielawska (23 l.). W sercu Manhattanu pojawili się także przybyli specjalnie na tę uroczystość członkowie Zespołu Pieśni i Tańca Śląsk, Orkiestra Miasta Myślenice oraz politycy i samorządowcy z Polski.

Jubileuszowy pochód poprzedziła uroczysta msza święta w Katedrze Św. Patryka, a po niej tradycyjne śniadanie, w którym udział wzięli akredytowani wcześniej goście. O 12.30 na Piątej Alei odbyło się oficjalne powitanie Wielkiego Marszałka Parady Pułaskiego Marcina Luca (40 l.), przedsiębiorcy z Greenpointu, oraz gości. Po odtańczeniu tradycyjnego poloneza biało-czerwony pochód ruszył w stronę Katedry Św. Patryka. Przeszło w nim kilkadziesiąt kontyngentów, reprezentujących polonijne kluby, szkoły, parafie i organizacje z kilku stanów, ale też NYPD czy FDNY.

Po paradzie zabawę kontynuowano w Central Parku, gdzie odbył się Polish&Slavic Pulaski Day Festival z udziałem gwiazd z Polski.

Nasi Partnerzy polecają