Oto prawda o rządach Cuomo

2021-11-23 16:02
Oto prawda o rządach Cuomo
Autor: Mike Groll/Office of Governor Andrew M. Cuomo Oto prawda o rządach Cuomo

Molestował seksualnie, wykorzystywał zasoby stanu dla napisania prywatnej książki, mijał się z prawdą przy danych o zgonach w domach opieki. Takie główne oskarżenia zawiera raport z dochodzenia Zgromadzenia Stanu Nowy Jork w sprawie byłego gubernatora Andrew Cuomo (64 l.).

Zgromadzenie stanowe opublikowało raport ze swojego śledztwa w sprawie zarzutów przeciwko byłemu gubernatorowi. Na 64 stronach potwierdzono w nim przypadki molestowania seksualnego współpracownic, a także zarzuty finansowe, zgodnie z którymi Cuomo złamał zasady etyki, wykorzystując pracowników i zasoby stanu do pracy nad swoją książką, za którą otrzymał $5,1 mln. - „Nie podawał też całkowicie przejrzystych danych na temat liczby mieszkańców domu opieki którzy zmarli w wyniku COVID-19” - napisali w raporcie prawnicy wynajęci do zbadania sprawy Cuomo.

- To głęboko smutny rozdział w historii Nowego Jorku - stwierdził, publikując dokument, przewodniczący Zgromadzenia Carl Heastie (54 l.). - Mam nadzieję, że ten raport pomoże nowojorczykom lepiej zrozumieć powagę zarzutów, które zostały postawione.

Opublikowanie wyników dochodzenia oznacza koniec śledztwa Zgromadzenia. W sprawie Andrew Cuomo trwają jednak nadal postępowania prokuratorów okręgowych na Manhattanie, w Albany, Westchester, Nassau i Oswego. We wszystkich chodzi o przypadki molestowania seksualnego.

I choć sami członkowie Zgromadzenia są podzieleni w kwestii tego, czy to śledztwo należało zakończyć, zdaniem karnistów i prawników, ciągnięcie sprawy i wysuwanie oskarżeń wobec nie pełniącego już funkcji polityka nie ma już sensu.