Ostatnia bitwa o polski kościół Św. Wojciecha

2024-05-04 19:49

Chicagowska Polonia od 2016 r. podejmuje wszelkie starania, aby zachować parafię św. Wojciecha w chicagowskiej dzielnicy Pilsen. Kościół, decyzją Archidiecezji Chicago został zamknięty, ale Polacy walczą o to, by nie zniknął z powierzchni ziemi i został zabytkiem. 10 maja mogą rozstrzygnąć się jego losy.

Kolejne wysłuchanie publiczne miejskiej komisji ds. zabytków - Commission on Chicago Landmarks w sprawie proponowanego nadania statusu zabytku dawnej świątyni odbędzie się w piątek 10 maja o godz. 9.30 am w sali obrad ratusza Chicago przy 121 N. LaSalle Street. Polonijni działacze apelują, by

- Walczmy razem o uratowanie Kościoła Świętego Wojciecha. Jak wiele okazałych świątyń wzniesionych przez polskich imigrantów na początku XX w. w USA, powinien być uznany przez władze miejskie za oficjalny zabytek. Taki status zapewni mu ochronę przed wyburzeniem – mówi nam Daniel Pogorzelski, chicagowski historyk działający z grupą polonijną na rzecz zachowania kościoła św. Wojciecha. - Władze kościelne Archidiecezji Chicagowskiej szukają nabywcy i sprzeciwiają się nadaniu mu statusu oficjalnego zabytku. Dlatego tak ważne jest, abyśmy się licznie pokazali 10 maja, kiedy to miasto będzie rozpatrywało wniosek o zaniechanie nadania kościołowi status oficjalnego zabytku. Każdy mieszkaniec obecny na tych obradach jest na wagę złota! - tłumaczy, apelując, by Polonia stawiła się na spotkaniu w jak najliczniejszym gronie.

Chicagowska komisja ds. zabytków przegłosowała wstępne przyznanie statusu zabytku budynkom kościoła św. Wojciecha w sierpniu 2023 r. Decyzja ta miała częściowo chronić je przed rozbiórką oraz sprzedażą, co dla Polonii byłoby niepowetowaną stratą. Parafia św. Wojciecha została założona w 1874 r. przez polskich imigrantów. Budynek obecnego kościoła powstał w 1912 r. Wnętrze świątyni wyrzeźbiono w 35 tonach szlachetnego marmuru, jest perełką architektoniczną Chicago.

Nasi Partnerzy polecają