Od 11 listopada do Stanów bez wiz!

2019-11-07 13:41

To prezent na Święto Niepodległości, na który Polacy czekali długo! Już od 11 listopada obywatele RP będ latać do Stanów Zjednoczonych bez konieczności przechodzenia kosztownej i skomplikowanej procedury wizowej. Zamiast tego wystarczy elektroniczna autoryzacja, kosztująca 14 dol. (ok. 50 zł).

Stało się to, co już wielu naszym rodakom zdawało się niemożliwe. Były zapewnienia poprzednich przywódców USA, inicjatywy w amerykańskim Kongresie, ale efektów żadnych. Do teraz! Polacy w końcu będą mogli, jak członkowie większości krajów Unii Europejskiej, podróżować do Stanów bez
wiz. bDobrą nowinę ogłosili wspólnie amerykańska ambasador w Polsce Georgette Mosbacher (72 l.) oraz prezydent Andrzej Duda (47 l.). Całą procedurę udało się przeprowadzić wcześniej, niż zakładano. – W Waszyngtonie zostanie ogłoszony oficjalny komunikat, że Polska została przyjęta do US Visit Program. Bezwizowe podróżowanie na 90 dni będzie możliwe dosłownie za kilka dni – mówił na konferencji prezydent Duda. Polski przywódca nie zapomniał o zaangażowaniu w tę kwestię prezydenta USA. – Bardzo serdecznie dziękuję panu prezydentowi Donaldowi Trumpowi, który rok temu obiecał mi, że Polska zostanie przyjęta do programu bezwizowego na pewno przed końcem jego pierwszej kadencji. Bardzo dziękuję pani ambasador za zaangażowanie i za bardzo poważne potraktowanie tej sprawy, ale dziękuję także wszystkim moim rodakom, którzy się w tę sprawę zaangażowali – mówił Andrzej Duda na briefingu w Pałacu Prezydenckim. – Panie prezydencie, udało się, zrobiliśmy to. Polacy będą mogli się spotkać na święta – wtórowała mu ambasador.