Przez telefon decydują o ściąganiu ludzi z ulic

i

Autor: NYPD Przez telefon decydują o ściąganiu ludzi z ulic

Przez telefon decydują o ściąganiu ludzi z ulic

2023-02-08 16:11

Kontrowersyjna dyrektywa Erica Adamsa (63 l.) zezwalająca na hospitalizacje pacjentów bez ich zgody wciąż budzi emocje. Ratusz właśnie uruchomił specjalną infolinię dla organów ścigania, za pomocą której mundurowi mogą otrzymać poradę na temat tego, kto powinien zostać przymusowo wysłany do szpitala. W samym grudniu taki los spotkał 42 osoby.

W poniedziałek w Radzie Miejskiej odbyły się publiczne przesłuchania dotyczące planu burmistrza. Pod koniec listopada Adams ogłosił, że pracownicy miejskich agencji, w tym NYPD, będą mogli wysyłać do szpitali osoby, które „stanowią zagrożenie dla siebie i innych” czy „wykazują niezdolność do zaspokojenia własnych podstawowych potrzeb”, nawet jeśli potencjalni pacjenci nie wyrażają takiej zgody.

Podczas spotkania Jamie Neckles, asystent komisarza z miejskiego Departamentu Zdrowia i Higieny Psychicznej, powiedział, że w grudniu z ulic do szpitali na przymusowe obserwacje trafiły 42 osoby. Jason Hansman z Biura Burmistrza ds. Zdrowia Psychicznego Wspólnoty ogłosił z kolei, że w zeszłym tygodniu miasto uruchomiło infolinię dla funkcjonariuszy NYPD, która ma im pomagać w podjęciu decyzji, czy dana osoba powinna zostać wysłana na obserwację psychiatryczną. Przekazał, że jest ona obsługiwana przez klinicystów i ma „zapewnić wsparcie i doradzać policjantom w czasie rzeczywistym”.

Inicjatywa Adamsa od momentu jej ogłoszenia znajduje się pod ostrzałem ze strony prawników czy organizacji pozarządowych. Aktywiści z New York Lawyers for the Public Interest już zaskarżyli do sądu plan burmistrza, argumentując, że narusza on miejską ustawę o prawach człowieka. Jak podaje CNN, w zeszłym tygodniu sędzia federalny Paul Crotty odrzucił wniosek o wydanie tymczasowego zakazu stosowania dyrektywy.

– To nie jest plan. To dawanie NYPD więcej siły do zmiatania ludzi z ulicy tylko dlatego, że funkcjonariusze twierdzą, że nie mają gdzie się podziać lub są chorzy psychicznie – powiedział Eric Vassell, ojciec Saheeda Vassella (+34 l.), cytowany przez organizację non-profit Justice Committee. 34-latek zmagał się z chorobą afektywną dwubiegunową. W 2018 r. został zastrzelony przez policjantów, gdy wskazywał na przechodniów metalową rurą w kształcie małego pistoletu. – Widziałem, jak miejski system zdrowotny zawiódł mojego syna długo przed tym, jak NYPD go zabiło – powiedział rodzic zmarłego.

Nasi Partnerzy polecają